2009. január. 22. 12:15 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 22. 13:14 Gazdaság

Cseppfolyós földgázt élelmiszerért Katarból

Cseppfolyós földgáz szállításának távlatairól tárgyalt csütörtökön Dohában Gyurcsány Ferenc Abdullah Hamad al-Attija katari miniszterelnök-helyettessel, ipari és energiaügyi miniszterrel.

Katari energiahordozók magyar vásárlása, magyar élelmiszerek katari értékesítése és a felsőoktatási együttműködés volt a három fő téma az előző este azon a tárgyaláson is, amelyet Hamad Bin Jasszem Bin Dzsabr asz-Szani katari miniszterelnökkel folytatott a magyar kormányfő.

A kicsi, de dúsgazdag Öböl menti monarchia, Katar a világ legnagyobb cseppfolyósföldgáz-szállítója. A Perzsa (Arab)-öböl térségében tett látogatásán - Katar előtt Ománban folytatott tárgyalásokat - Gyurcsány Ferenc kifejtette magyar és helybeli újságírók előtt, hogy a magyar élelmiszer-exportőrök értékes piacra tehetnek szert a térségben, mert annak energiahordozókban gazdag, jómódú államai behozatalra szorulnak számos alapvető élelmiszerből.

A katari fővárosban csütörtökön késő délelőtt Hamad Bin Kalifa asz-Szani emír fogadta a magyar kormányfőt. Gyurcsány Ferenc és kísérete helyi idő szerint kora délután (közép-európai idő szerint déltájt) indul haza, és várhatólag a kora esti órákban érkezik Budapestre.

A kormányfő tárgyalásaival párhuzamosan több nagy magyar cég vezetői is megbeszéléseket folytattak Katarban. A Mol Nyrt. is a cseppfolyós földgáz (LNG) beszerzésének lehetőségeit firtatta - közölte Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató. Benyomása szerint a katari fél érdeklődést mutat az iránt a magyar elképzelés iránt, hogy a horvátországi Krk szigetén építendő nagy LNG-terminált katari cseppfolyós földgázzal lássák majd el folyamatosan. A horvát INA és az osztrák OMV kőolajipari vállalatok mellett a Mol is részt kíván venni a terminál építésében. Az LNG-terminál rendeltetése, hogy a cseppfolyósított földgázt visszaalakítsa légneművé, és a csővezetékbe szivattyúzza. Ahhoz, hogy Magyarország hozzáférhessen a katari cseppfolyós földgázhoz, még arra is szükség van, hogy összekössék a horvát és a magyar csővezetékrendszert is.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.