Gázkorlátozás: közeledik az orosz és ukrán álláspont
Az egyre nagyobb nemzetközi nyomásra közeledni látszik a Gazprom és a Naftogaz közötti megállapodás az orosz-ukrán gázvitában. Az Ukrajnán keresztül gázt importáló európai országok közben egyre nagyobb energiabiztonsági kihívások elé néznek.
Rendeződhet a helyzet? © AP |
Ukrajna soha nem kívánta korlátozni az Európai Unióba (EU) tartó orosz gázszállításokat, jelentette ki csütörtökön Brüsszelben Oleh Dubina, az ukrán állami Naftogaz gázvállalat vezérigazgatója, az orosz Gazpromot irányító Alekszej Miller pedig arról beszélt, hogy azonnal helyreállíthatják a gázszolgáltatást, amint a helyszínre érkeznek az uniós ellenőrök.
Az Európai Unió brüsszeli végrehajtó testülete jelezte, a megfigyelők akár péntekre el tudják foglalni pozíciójukat.
Brüsszel ugyanakkor felszólította Oroszországot és Ukrajnát, hogy tegyenek eleget szerződéses kötelezettségeiknek, s haladéktalanul újítsák fel a földgázszállítást az európai országokba.
Vlagyimir Putyin orosz kormányfő azonban kijelentette, Ukrajnának piaci árat kell fizetnie a gázért, mivel a korábbi feltételeket nem teljesítette, s ebben az esetben az orosz fél is piaci tranzitdíjat fizet. Putyin a gáz piaci árát ezer köbméterenként 470 dollárban jelölte meg, a tranzitdíjat ezer köbméter/száz kilométerenként 3-4 dollárban.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök csütörtökön kijelentette: a következő két hétben Magyarország nagyobb gond nélkül fenn tudja tartani a gázellátás csütörtöki mennyiségét. Hozzátette: a szerdán elmaradt fogyasztási csúcs lehetőséget adott arra, hogy Magyarország gázt adhasson el Szerbiának. Mint mondta, a gázeladást naponta újratárgyalják, és csak addig folytatják, amíg az nem jár Magyarország számára aránytalan korlátozással.
A kormányfő szerint nem jár kártérítés azoknak a cégeknek, amelyeknek le kellett állítaniuk a termelést a gázkorlátozás miatt.
Az FGSZ Földgázszállító Zrt. csütörtökön reggel feloldotta a második kategóriájú gázkorlátozást, amelyet Molnár Csaba energiaügyi miniszter a javuló napi gázhelyzettel indokolt. A miniszter ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a helyzet bármikor változhat, s újra életbe léphet a korlátozás.
Gyurcsány Ferenc bejelentette: a kormány jövő szerdán tárgyal azokról az eljárásokról, amelyekkel felkészül a krízis esetleges elhúzódására. A kormány továbbra is fenntartja a szigorú kríziskontrollt, és naponta konzultál a rendszerirányítás felelőseivel.
Szakértők szerint a földgázszolgáltatás szüneteltetése nem jelent veszélyt a gázvezetékekre, kedvező esetben akár órák alatt megindulhat a szállítás; amennyiben azonban már nincs nyomás a vezetékben, úgy akár több napig is eltarthat az újraindítás.
A Balkánon csütörtökön több százezren maradtak fűtés nélkül az ukrán-orosz gázvita következtében, kórházak és gyárak zártak be időlegesen.
Szerbiában a központi fűtés gázhiány okozta leállása miatt sok helyen fáznak az emberek. A legtöbben, mintegy százezren Újvidéken fagyoskodnak.
Bulgáriában és Boszniában a legkritikusabb a helyzet. Bulgáriában lakások tízezrei hidegek, iskolák és más gyermekintézmények ezreit kellett bezárni, miközben a külső hőmérséklet elérte a mínusz 10 Celsius fokot.
Várnában, ahol mintegy 12 ezer háztartás maradt központi fűtés nélkül, tüntetés volt az orosz konzulátus előtt "Állítsátok le Putyin gázháborúját!" jelszóval.
A szintén teljesen orosz gáztól függő, semmilyen tartalékkal nem rendelkező Boszniában az emberek városról-városra utaznak, és megpróbálnak elektromos fűtőkészülékeket beszerezni. Szarajevóban, ahol mínusz 10 Celsius fok körül van a hőmérséklet, mintegy 70 ezer lakásban hiányzik a fűtés.
Ukrajnában az üzemek és a lakosság is kezdi érezni a gázkorlátozás hatásait. Csütörtökön az állami Naftogaz gázvállalat felszólította az ország vezető vegyipari vállalatait földgázfelhasználásuk 50 százalékos csökkentésére.
Gyurcsány Ferenc szerint le kell bontani az energetikai vasfüggönyt Nyugat- és Kelet-Európa között, mert a nemrég csatlakozott tagállamok sokkal kiszolgáltatottabb helyzetben vannak, mint a régi uniós országok. A miniszterelnök a pozsonyi V4-es tanácskozásról nyilatkozva elmondta: lehetővé kell tenni ezen a területen is az átjárhatóságot Európa nyugati és keleti fele között.
A miniszterelnök tájékoztatása szerint a tanácskozáson szó volt arról, hogy az unió költségvetésében van egy ötmilliárd eurós gazdaságélénkítési keret, amelynek egy részét olyan energetikai projektekre lehet fordítani, amelyből finanszírozható a régió gáz- és villamosenergia-hálózatának összekötése. Mint mondta, ezt José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke is támogatja.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.