Magyarország 500 legnyereségesebb cége - toplista a HVG-ben
Elkezdték fölélni a jövőjüket – az adatok alapján ezzel is magyarázható, miért nőtt az árbevételüknél gyorsabban a legnagyobb hazai cégek eredménye 2007-ben. Különösen igaz ez a nyereség tekintetében az élen állókra. A HVG csütörtökön megjelenő számában utóbbiakról, vagyis az 500 legnagyobb nyereséget elért magyarországi vállalatról közöl toplistát, s elemzéseket.
Ha megnézzük, mennyit fordítottak beruházásra a legnagyobb bevételű hazai cégek, riasztó visszaesést látunk: 2007-ben a beruházásaik összege jó 30 százalékkal csökkent. A nyereségük meglepő növekedése valószínűleg abból táplálkozik, hogy a magyarországi gazdasági klíma romlása miatt sok nagy cég visszafogta beruházásait. A külföldi kézben levők tulajdonosai alighanem azt is rögtön fontolgatni kezdték, hogy melyik másik telephelyországukba irányítsák az eredetileg ide szánt invesztíciókat.
Csak árnyalja, de nem teszi biztatóbbá a képet, ha a legnagyobb forgalmúak mellett a legnagyobb nyereségű cégek listáját is megvizsgáljuk. Az e műfajban a legjobb félezer vállalkozás összesített adózott nyeresége sokkal látványosabban nőtt, mint a legnagyobb forgalmúaké: 26 százalékkal. De a beruházásaikat a legnyereségesebbek is drasztikusan – a közülük ilyen adatait is megadó 411 cég ugyancsak több mint 30 százalékkal – visszafogták. Tény azonban, hogy náluk a beruházásokon megspórolt összeg csak az 55 százalékát fedezte a nyereségnövekedésnek.
Az árbevétel szerinti legnagyobbak közül az előző évi 301-gyel szemben most csak 241 került be a legnagyobb nyereségűek ötszázas rangsorába. A toplistát a hozzá kapcsolódó elemzésekkel együtt (Lásd ajánlóinkat: Válsággal sújtott ágazatok Magyarországon, Takarékra állított banki hitelezés) megtalálják a HVG csütörtökön megjelenő számának Trend-mellékletében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.