Kelet-Európán múlhat, meddig tart az európai recesszió
Jórészt a kelet-európai gazdaságokban zajló idei fejleményeken múlik, hogy az európai gazdaság egészében milyen mély és milyen hosszú lesz a recesszió - álítják london elemzők, amelyek 1 százalékos csökkenést jósolnak Magyarországak.
A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő gazdaságelemző szolgálatának - Moody's Economy.com - nemzetközi főközgazdásza, Ruth Stroppiana Londonban közzétett újévi előrejelzésében azt írta: az ipari aktivitási felmérések és az előremutató jelzőszámok alapján a legnagyobb európai gazdaságok - Németország, Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország és Spanyolország - mind recesszióban vannak.
Deflációs időszak következhet, amely növeli az adósságterheket és további nyomást gyakorolhat a fogyasztói szintű költekezési döntésekre.
Mindazonáltal a maginfláció, amelyből általában hiányoznak az élelmiszer- és az energiahordozó-árak, ellenállónak bizonyult az utóbbi időben, és az inflációs várakozások az európai gazdasági térség jelentős részében szilárdan megragadtak a pozitív tartományban - áll a Moody's elemzésében.
A hitelminősítő szerint ez felfelé ható nyomást fog gyakorolni a bérkiáramlásra is. Ráadásul az európai munkapiac "hírhedten merev", és a korábbi gazdasági visszaesések sem hatottak a bérekre.
Az elemzés szerint a meredek monetáris enyhítések ellenére az új tőke változatlanul drága a legtöbb ország számára, mivel a széles hitelpiaci felárak magasan tartják a hitelek árát.
Mivel ebben a hitelpiaci helyzetben a pénzügypolitika hatékonysága korlátozott, a nyugat-európai kormányok többségének költségvetési politikáját keynes-i stílusú hitelfelvételi és költekezési hullám fogja jellemezni 2009-ben, drasztikusan rontva a közfinanszírozási helyzetet.
A fő törésvonal azonban Kelet-Európa alatt húzódik, tekintettel a térség erős függőségére a külső finanszírozástól. A nyugat-európaiakkal ellentétben kevés kelet-európai kormánynak van elégséges pénzügyi tűzereje ahhoz, hogy komolyabb költségvetési ösztönző programokba fogjon.
A hatalmas folyómérleghiányok, a devizaadósság-hegyek, az elégtelen jegybanki devizatartalékok és az üres kincstárak komoly fenyegetést jelentenek a kelet-európai kilátásokra, és közvetve a szélesebb értelemben vett európai gazdaságra is.
Ezeket az egyensúlytalanságokat helyre kell billenteni, de még mindig kérdés, hogy ez rendezett módon megy-e végbe, vagy kemény landolással, amelyet a külföldi bankok által a térségnek nyújtott finanszírozások elapadása kísér - áll a Moody's Economy.com londoni elemzésében. A ház szerint változatlanul kritikus kérdés a keleti bankrendszerek fizetőképessége.
A kelet-európai valuták gyengülése jelentette versenyképességi előnyt semlegesíti a globális kereslet lanyhulása, és ezért a kelet-európaiak gazdasági tevékenysége meredeken lassulni fog az idén.
A keleti térség kibontakozó pénzügyi és gazdasági bajai tovább rontják a nyugat-európai kilátásokat, a keleti kereslet zsugorodása gyorsítani fogja a máris elkezdődött nyugati visszaesést - áll a Moody's vezető közgazdászának elemzésében.
A hitelminősítő gazdaságelemző szolgálata az idén 0,6 százalékos egész évi visszaeséssel számol az euróövezetben. Ezen belül Németországban 1,2, Spanyolországban 1,3, Olaszországban és Franciaországban egyaránt fél százalékos GDP-csökkenést jósolnak a Moody's londoni elemzői. Az euróövezeten a legsúlyosabb recessziót Írországban várja a ház az idén, 3,5 százalékos mínusszal.
Magyarországon a Moody's Economy.com előrejelzése 1,0 százalékos GDP-csökkenést valószínűsít 2009-re.
A londoni Cityben mind az euróövezetre, mind Magyarországra vannak ennél jóval borúlátóbb idei prognózisok is.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza - által Londonban kiadott legújabb, 2009 januárjára szóló átfogó havi világgazdasági prognózis szerint az euróövezetben 1,2 százalékos GDP-visszaesés lesz 2009-ben, és a cég 2010-ben is mindössze 0,5 százalékra élénkülő növekedéssel számol a várhatóan továbbra is rendkívül szűkös hitelkínálati környezetben.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató Londonban kiadott világgazdasági előrejelzése Magyarországon 3 százalékos gazdasági visszaesést jósol 2009-re, csakúgy, mint a 4castweb, az egyik vezető londoni gazdasági előrejelző és elemző cég. Ez a ház újévi prognózisában megjegyezte, hogy erre az előrejelzésre is "csak lefelé mutató kockázatok" hatnak, és ha a járműipari, valamint az elektronikai szektor gondjai eszkalálódnak, és az euróövezeti gazdaság a vártnál is gyengébben teljesít, akkor a magyar GDP-visszaesés még nagyobb mértékű lehet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.