Tisztogatás az Erste Banknál
Csoporttá alakul a Kelet-Közép-Európában egyre erőteljesebben jelen lévő osztrák Erste Bank. Holding alá szervezi bankérdekeltségeit, s leválasztja a biztosítási tevékenységet.
HVG |
Az átalakítás nyomán a többivel egy csoportba kerül az osztrák ág is, irányítását Elisabeth Bleyleben-Koren vezérigazgató-helyettes veszi át. Az országos bankok a lakossági üzletágért, a kis- és középvállalatok finanszírozásáért felelősek, a központ dolga lesz a határokon átnyúló befektetési és vagyonkezelési tevékenység. Az eddig tőzsdén jegyzett pénzintézet bankholdinggá alakul, s a jövőben Erste Group Bank AG néven működik. Az átszervezés következtében távozik a bankcsoport bécsi központjából az alig egy éve kinevezett Kisbenedek Péter pénzügyi igazgató, akinek helyére augusztustól a romániai érdekeltséget, a Banca Comerciala Romanát igazgató Manfred Winter kerül. Kisbenedek a HVG-nek családi okokkal magyarázta távozását, de az, hogy a két igazgató stafétaváltása közti hónapokban maga Treichl veszi át a posztot, más indokokat is valószínűsít.
A kelet-közép-európai érdekeltségek önállósításával kapcsolatos - a másik osztrák bank, a Raiffeisen gyakorlatának esetleges átvételét firtató - kérdésekre Treichl kijelentette: "Nálunk nem lesz tisztán keleti üzletág." Treichlről köztudott, hogy minden eszközzel igyekszik megóvni birodalmát a felvásárlástól, s még 10 százalékot sem akar átadni egy idegen stratégiai partnernek. Inkább különleges partneri kapcsolatokat köt, ahogyan tette ezt a vezető osztrák biztosítóval is.
"Sohasem szabad hagyni egy vállalatot olyan nagyra nőni, hogy ne lehessen átlátni" - indokolta nemrég Treichl, miért adta el az Erste 1,4 milliárd euróért teljes biztosítási ágazatát Ausztriában és külföldön az immár Vienna Insurance Group néven szereplő bécsi Wiener Städtische biztosítónak. A bankfiókokban ettől még továbbra is értékesítik a biztosító termékeit, az életbiztosítási üzletágban pedig az eddig "s Versicherung" néven tevékenykedő Erste-részleg 5 százalék erejéig továbbra is tulajdonos marad. Az ügylet vonatkozásairól június 3-áig mond ítéletet a brüsszeli Európai Bizottság. A bécsi biztosító már jelezte: ha túl nagynak találják piaci részesedését, hajlandó 60,5 százalékról 10-re visszavonulni a BankAustria biztosítójában lévő tulajdonából.
Miközben a Vienna Insurance részvénykibocsátásos tőkeemeléssel igyekszik kompenzálni kiadásait, az Erste a befolyt összeget a nemzetközi likviditási válságból adódó kiadásainak fedezésére fordítja. Az év első negyedében a bank 107,8 millió euró veszteséget kényszerült leírni a válsággal összefüggésben, annyit, mint tavaly egész évben. Ennek ellenére az első negyedévi 316 millió eurós nyereség 4,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Különösen látványos volt az eredmény a kelet-európai érdekeltségeknél, elsősorban Csehországban és Romániában (87, illetve 49 százalékos profitnövekedés), ami igencsak jót tett a csoportszintű nyereségszámoknak, érthetővé téve, miért nem kezeli a bank a régiót külön elszámolási egységként.
FÖLDVÁRI ZSUZSA / BÉCS
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.