2008. december. 12. 14:20 MTI Utolsó frissítés: 2008. december. 12. 14:00 Gazdaság

Japán: 275 milliárd dolláros csomag gazdaságélénkítésre

Új gazdaságélénkítő csomagot jelentett be pénteken a japán miniszterelnök: a program 10 billió jenes (111 milliárd dollár) adócsökkentést és közfinanszírozást tartalmaz, valamint 13 billió jent (144 milliárd dollár) a pénzügyi piacok fellendítésére.

Japánban már októberben döntöttek egy 27 billió jenes (275 milliárd dollár) élénkítő intézkedésegyüttesről, de a kormányfő mostani indoklása szerint "azóta a gazdaság a kormány várakozásait meghaladó mértékben rosszabbodott".

Az októberben bejelentett ösztönző terv kedvezményes hitelekhez juttatja a kisvállalatokat és a gazdálkodókat, csökkenti az autópályadíjakat, összesen 2 billió jen (20 milliárd dollár) készpénztámogatást tartalmaz a családoknak, ez egyszeri kifizetésként átszámítva 600 dollárt jelent egy-egy négy fős háztartásnak.

Korábban egy 11,7 billió jenes pótköltségvetést is elfogadott a parlament, többek között a halászok és a gazdálkodók többletterheinek enyhítésére, illetve a részmunkaidőben dolgozók elhelyezkedésének javítására.
A japán gazdaság az idei harmadik negyedévben a vártnál mélyebb recesszióba süllyedt: a kormány által kedden közzétett, felülvizsgált adatok szerint a hazai össztermék (GDP) fél százalékkal csökkent.

A harmadik negyedév a második egymást követő negyed volt, amikor szűkült a szigetország gazdasága, ez kimeríti a recesszió fogalmát. A harmadik negyedévi csökkenés éves szinten 1,8 százalékos visszaesésnek felel meg. A vártnál nagyobb visszaesést javarészt az okozta, hogy a vállalati beruházások jobban csökkentek, mint a kormány statisztikusai eredetileg számították.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.