2008. november. 28. 09:48 MTI Utolsó frissítés: 2008. november. 28. 09:51 Gazdaság

KSH: gyorsan nőttek az ipari termelői árak

Októberben az ipari termelői árak az előző havinál 3,4 százalékkal, míg az egy évvel korábbiaknál 7,8 százalékkal voltak magasabbak – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

A közlemény szerint az ipar belföldi értékesítési árai októberben 1,2 százalékkal nőttek az előző hónaphoz képest, míg az egy évvel korábbihoz képest 13,2 százalékkal emelkedtek.

A KSH adatai alapján az ipari exportértékesítés árai szeptemberhez képest 5,1 százalékkal, míg az egy évvel korábbinál 3,8 százalékkal voltak magasabbak. Az előző hónaphoz mért exportértékesítési árindexet nagymértékben befolyásolta a forint főbb devizákkal szembeni árfolyamváltozása.

A feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítési árai októberben - a múlt hónapban mért értékkel megegyezően - 0,3 százalékkal emelkedtek szeptemberhez képest. A legnagyobb mértékű, 2,9 százalékos árnövekedés októberben a járműgyártásban következett be, aminek hátterében a több járműipari szakágazatban is megfigyelhető áremelkedés áll.

Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás árai októberben 3,1 százalékkal nőttek, elsősorban az október 1-jétől érvényesített gázáremelés következtében.

Egy éves összehasonlításban a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítését tekintve a legnagyobb mértékben, 27,9 százalékkal a kőolaj-feldolgozás árai növekedtek, míg a villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás árai 22,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül októberben az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 1,4 százalékos, a beruházási javakat gyártó ágazatokban 1,1 százalékos, a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatokban pedig 0,7 százalékos havi áremelkedés jelentkezett.

A KSH adatai szerint az ipar forintban mért exportértékesítési árai októberben az előző hónaphoz képest 5,1 százalékkal, 12 havi összehasonlításban 3,8 százalékkal emelkedtek. A magyar fizetőeszköz egy hónap alatt az euróhoz viszonyítva 7,2 százalékkal, a dollárhoz képest 15,4 százalékkal, a 2007. októberivel összevetve az euróhoz mérten 2,9 százalékkal, a dollárhoz viszonyítva pedig 9,6 százalékkal gyengült.

Az idei év szeptemberében az ipar belföldi értékesítési árai az előző hónaphoz képest 0,3 százalékkal, a 2007. szeptemberivel összehasonlítva 12,8 százalékkal emelkedtek. Az ipari exportértékesítés árai a 2008. augusztusihoz viszonyítva 1,9 százalékkal voltak magasabbak, az egy évvel korábbiakhoz mérten azonban 1,3 százalékkal csökkentek. A belföldi és az exportár-változás eredőjeként az ipari termelői árak az előző havinál 1,2 százalékkal voltak magasabbak, míg 12 havi összehasonlításban 4,7 százalékkal emelkedtek.

Tavaly októberben az ipar belföldi értékesítési árai az előző hónaphoz képest 0,8 százalékkal, a 2006. októberivel összehasonlítva pedig 4 százalékkal emelkedtek. Az exportértékesítés havi termelői árai az előző hónaphoz viszonyítva 0,1 százalékkal csökkentek, az egy évvel korábbiaknál 5,7 százalékkal voltak alacsonyabbak. A belföldi- és az exportár-változás eredőjeként az ipari termelői árak az előző hónapinál 0,3 százalékkal voltak magasabbak, míg a 2006. októberihez képest 1,4 százalékkal csökkentek.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.