Gyurcsány optimistább a török Nabucco-tárgyalások után
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint előrehaladás tapasztalható a Nabucco gázvezeték megépítése kapcsán az unió és Törökország között az energiatranzit kérdésének rendezése ügyében.
A magyar miniszterelnök úgy fogalmazott csütörtökön Ankarában a török kormányfővel közösen tartott sajtótájékoztatóján: megbeszélésük alapján jobban megismerte és jobban érti Törökország álláspontját. Az MTI kérdésére, miszerint lát-e esélyt arra, hogy Ankara enged abból, hogy a vezetéken átfolyó gáz 15 százalékát saját felhasználásra visszatartsa, azt válaszolta: mindaz, amit megismerhetett, optimistábbá teszi, és véleménye szerint megszülethet a megállapodás a Nabuccóról. Úgy látja, Törökország magatartása ebben a kérdésben felelős, és egyben kellően rugalmas.
A miniszterelnök kiemelte: a program csak akkor lehet sikeres, ha az érdekelt országok kormányközi megállapodásokat kötnek, amelyek tisztázzák, hogy az egyes országok milyen módon vesznek részt a projektben. Leszögezte: Magyarország számára kulcskérdés, hogy megépüljön a Nabucco gázvezeték. A magyar miniszterelnök meghívta török kollégáját a januári budapesti Nabucco-konferenciára.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Kóka Jánosnak, a Nabucco földgázvezeték előkészítésének és megvalósításának folyamatát segítő eseti bizottság elnökének indítványa alapján kezdeményezte törökországi tárgyalásán egy nemzetközi Nabucco Védnöki Testület létrehozását. Kóka János, az SZDSZ frakcióvezetője szerdán az eseti bizottság ülésén kezdeményezte, hogy állítsanak fel egy olyan nemzetközi Védnöki Testületet, amelyben valamennyi érdekelt állam parlamentje képviselteti magát annak érdekében, hogy a projektben részt vevő országok egységes politikai támogatásukról biztosítsák a Nabucco-gázvezeték megépítését.
A magyar miniszterelnök tájékoztatta a török kormányfőt a jövő évben Isztambulban megnyíló vízumkérelem-átvevő központról, amelynek a magyar konzulátus ad majd otthont, és amelyet több európai ország közösen működtet. Kérdésre válaszolva Magyarországon kívül felsorolta Lettországot, Litvániát, Szlovéniát és Norvégiát. Mint elmondta, ide fordulhatnak majd azok a török állampolgárok, akik az öt ország valamelyikébe szeretnének schengeni vízumot kapni.
A magyar miniszterelnök tárgyalt csütörtökön Ankarában Abdullah Gül török köztársasági elnökkel és Köksan Toptal parlamenti elnökkel is. Pénteken reggel utazik tovább Ankarából Chisinauba, a moldovai fővárosba, ahol részt vesz a Közép-Európai Kezdeményezés (KEK) kormányfői találkozóján, valamint megbeszélést folytat Vladimir Voronin államfővel és Zinaida Greceanii miniszterelnökkel.
A miniszterelnök különgéppel utazott törökországi, illetve moldovai útjára; ennek az az oka, hogy ez volt a legolcsóbb megoldás - fejtette ki Budapesten Budai Bernadett a csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón. A különgép bérlése 11,5 millió forintba kerül - közölte újságírói kérdésre válaszolva. Minden más lehetőség drágább lett volna. Átszállási lehetőség hiányában szállást kellene biztosítani a 30 fős delegáció tagjainak, s azzal együtt az utazás összköltsége több lenne, mint a különgép bérléséé - hangsúlyozta.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.