A BUX 7,58 százalékos emelkedéssel zárt
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 826,96 pontos, 7,58 százalékos emelkedéssel, 11 735,66 ponton zárt hétfőn. A részvénypiac forgalma 13,2 milliárd forint volt hétfőn, a vezető részvények erősödtek az előző kereskedési napi záráshoz képest.
Dobár Péter, a CIB Bank elemzője elmondta, hogy a kedvező nemzetközi hangulatban a nyugat-európai és a régiós tőzsdék indexeivel együtt erősödött a BUX, délután az árfolyam emelkedésnek újabb lökést adott a monetáris tanács kamatcsökkentő, de főleg a kötelező tartalékráta mérsékléséről hozott döntése. A jegybanki alapkamatot 50 bázisponttal 11 százalékra, a kötelező tartalékrátát 5 százalékról 2 százalékra mérsékelte az MNB.
Az optimista nemzetközi hangulatot Dobár Péter szerint a Citigroup megsegítésére hozott amerikai döntések alapozták meg, de szerepet játszott az is, hogy kiderült Barack Obama pénzügyminiszter-jelöltjének személye is. Az amerikai kormány úgy döntött, hogy az állam 20 milliárd dollár értékben részesedést vásárol a Citigroupban, és ezen felül 306 milliárd dollár értékben garanciát vállal a bank kinnlevőségeire.
Az amerikai kedvező hírek hatására a nyugat-európai börzék az óvatos nyitás után erősödtek, jelentősebben emelkedtek azonban a részvényárfolyamok a régiós tőzsdéken. A BUX alakulásában meghatározó szerepet játszott az OTP erősödése, a bankpapír kereskedését, 10 százalék feletti erősödés miatt néhány percre fel is függesztették, majd a kereskedés újraindítását követően az árfolyam tovább erősödött, zárásra majdnem 15 százalékot ért el. Ugyancsak jól teljesített az FHB papírja, bár az erősödés mértéke elmaradt az OTP részvényétől. A Mol is 8 százalék felett drágult, a gyógyszergyári papírok árfolyama pedig annak ellenére emelkedett, hogy a forint látványosan erősödött az euróval szemben, a jegybanki bejelentést követően.
Dobár Péter nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy az árfolyamok erősödése kedden is folytatódjon, legalább is nyitás után, de valószínűnek nevezte a hirtelen emelkedést követő korrekciót is. Hozzátette ugyanakkor: az amerikai börzék hosszú hónapok óta először mutatkoznak stabilnak egy erőteljesebb emelkedést követően, ami biztató lehet a jövőre nézve, a korrekciót követően a BÉT-en is stabilan növekedésnek indulhatnak az árfolyamok - vélte.
A Mol 710 forinttal, 8,08 százalékkal 9500 forintra erősödött, 2,6 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 349 forinttal, 14,98 százalékkal 2679 forintra nőtt, forgalmuk 6,6 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 30 forinttal, 5,65 százalékkal 561 forintra emelkedett, forgalma 1,6 milliárd forint volt.
A Richter papírok árfolyama 870 forinttal, 3,55 százalékkal 25.370 forintra nőtt, a részvények forgalma 1,9 milliárd forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 171,3 millió forintos forgalom mellett 500 forinttal, 4,76 százalékkal 11 000 forintra erősödött.
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1524,24 ponton zárt hétfőn, ez 45,30 pontos, 3,06 százalékos emelkedés a pénteki záráshoz viszonyítva.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.