A Richter idén csökkenő magyar és növekvő exporteladásokkal számol
Az alacsony bázis ellenére a magyarországi eladások lassuló mérséklődésével, de az export továbbra is dinamikus növekedésével számol 2008 egészében a Richter Gedeon Nyrt. - mondta Bogsch Erik, a társaság első három negyedévi gyorsjelentését magyarázva.
A Richter Gedeon Nyrt. az év első kilenc hónapjában 171,37 milliárd forint árbevételt és 27,42 milliárd forint mérleg szerinti nyereséget ért el - jelentette a társaság kedden a BÉT honlapján közzétett nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) szerint készült konszolidált gyorsjelentésben.
Az árbevétel 2,2 százalékkal, a profit 3,1 százalékkal emelkedett 2007 első háromnegyed évéhez képest. A gyorsjelentés megjegyzi, hogy a profit teljes egészében a gyógyszergyártásból származott, a kereskedelmi tevékenység egymilliárd forint veszteséget eredményezett.
A harmadik negyedévben - július-szeptemberben - a Richter konszolidált nyeresége 14,29 milliárd forint volt, 77,2 százalékkal több a bázisnál, és jóval több a portfolio.hu által megkérdezett elemzők 11,85 milliárd forintos várakozásánál. Az egyszeri tételek nélkül számított első háromnegyedévi konszolidált egy részvényre jutó nyereség (EPS) 1471 forint volt, szemben az egy évvel korábbi 1427 forinttal.
Az árbevétel és az értékesítés közvetlen költségének különbözete, a bruttó fedezet az időszak folyamán 4,8 százalékkal 93,939 milliárd forintra nőtt. Az üzemi szintű nyereség - a költségek között legnagyobb tételt jelentő értékesítési és marketing költségek 15,1 százalékos emelkedése mellett - 2,6 százalékkal 27,79 milliárd forintra mérséklődött.
A pénzügyi tevékenység nyeresége 964 millió forint volt, szemben az egy évvel korábbi 426 millió forint veszteséggel. Az adózás előtti nyereség 2,2 százalékkal 29,45 milliárd forintra emelkedett, az adózott nyereség pedig 1,6 százalékos éves emelkedéssel elérte a 27,68 milliárd forintot.
A Richter nem konszolidált 130,32 milliárd forint árbevétele 1,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, ugyanakkor az adózott nyereség 7,0 százalékkal 27,27 milliárd forintra nőtt. A konszolidált árbevételen belül a magyarországi forgalom 22,86 milliárd forintot tett ki, 36,3 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál, az export pedig euróban számolva 14,3 százalékkal 601,5 millió euróra emelkedett.
A Richter a magyar piacon 5,7 százalékos részesedéssel bír piaci elemzők szerint. Az Európa Unió piacán - Magyarországot figyelmen kívül hagyva - a Richter 11,1 százalékkal 47,59 milliárd forintra növelte árbevételét. A FÁK országokban a forgalom 55,12 milliárd forint volt, 3,9 százalékkal több az egy évvel korábbinál, de dollárban az eladások 19,3 százalékkal 339,6 millió dollárra emelkedtek.
Magyarországon a gyógyszercég eladásai éves szinten több mint hat százalékkal csökkennek. A 2007-ben még a konszolidációs körben lévő Medimpex nélkül az év első kilenc hónapjában a belföldi értékesítés 6,4 százalékkal esett vissza. Ezzel a 2007. évi árbevétel arányosan 21 százalékot kitevő magyarországi eladások aránya 13 százalékra csökkent.
Az orosz piacon a korábbi 10 százalékos növekedéssel szemben a Richter euróban stagnálást vár, de a többi FÁK-országban 15 százalékos bővüléssel számol. A Richter Oroszországban dollárról euró elszámolásra tért át 2007-ben. Az akkor érvényesített áremelés miatt a kereskedők növelték készleteiket, így ezért nem várható bővülés ezen a piacon - magyarázta Bogsch Erik.
A társaság az Európai Unióban 10 százalékos éves növekedést vár, míg az Egyesült Államokban dollárban számolva öt százalék körüli emelkedést prognosztizál éves szinten. A jövő évi kilátásokról viszont Bogsch Erik még nem kívánt nyilatkozni.
Az első kilenc havi eredményeket magyarázva Bogsch Erik megjegyezte, hogy a magyar piacon tapasztalható kedvezőtlen körülmények, így a 12 százalékos "különadó" a támogatott gyógyszerek termelői árán, az orvoslátogatói díj várható visszaállítása már eddig is megfelelő lépésekre kényszerítette a társaságot. Ezért a vállalat visszafogta beruházásait. Az anyacég 2007 első kilenc hónapjában 8,89 milliárd forintot, 21,6 százalékkal kevesebbet költött beruházásokra az egy évvel korábbinál. A társaság gyorsjelentésben ugyanakkor megjegyzi, hogy Kínában az eladások - igaz alacsony bázisról - jelentősen, 2,7 millió euróra nőttek.
Szeptember végén a Richter konszolidált mérlegének főösszege 367,63 milliárd forint volt, 7,2 százalékkal több az előző év szeptember véginél. A saját tőke 7,9 százalékkal 324,65 milliárd forintra emelkedett, amiből az eredménytartalék 293,17 milliárd forint.
Jövő év szeptemberében jár le annak a kötvénynek a futamideje, amelyet a Richter állami tulajdonban lévő 25 százalékot megtestesítő részvényeire lehet átváltani. Ezzel kapcsolatban Bogsch Erik újságírói kérdésre azt válaszolta, ez a tulajdonos magyar állam döntése lesz, de a legjobb megoldás kötvénycsere, új kötvények kibocsátása lenne. Erre a 2009. évi költségvetési törvény tervezete lehetőséget ad.
A Richter a hétfői tőzsdei kereskedésben 27 500 forinton, az előző napinál 900 forinttal, 3,38 százalékkal drágábban fejezte be a napot, forgalma meghaladta a 2,53 milliárd forintot. Az elmúlt 52 hétben a papír legmagasabb árfolyama 41 845 forint, a legalacsonyabb 23 800 forint volt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.