2008. november. 11. 15:40 MTI Utolsó frissítés: 2008. november. 11. 15:33 Gazdaság

Fidesz: hétpontos javaslatcsomagot visznek a gazdasági csúcsra

Három feladat elvégzésére és egy hétpontos csomag megvalósítására tesz javaslatot a Fidesz a miniszterelnök által összehívott gazdasági csúcson csütörtökön. Matolcsy György, a Fidesz gazdaságpolitikusa azt mondta: ki kell mondani, hogy Magyarországon gazdasági válság van, amit pénzügyi megszorító lépésekkel nem lehet kezelni, gazdaságélénkítő programra van szükség.

Matolcsy György a Fidesz nevében három feladat elvégzését javasolja a gazdasági csúcs résztvevőinek. Az ellenzéki politikus szerint elsőként szembe kell nézni a gazdaság valós helyzetével, és meg kell állapítani, hogy már harmadik éve gazdasági válság van Magyarországon, a válság a gazdaságról terjedt át a pénzügyekre, nem fordítva, ahogy a globális pénzügyi válság esetében történt.
   
A második feladat a Fidesz szerint az, hogy meg kell keresni a gazdasági válság okát. Matolcsy György erről azt mondta: 2001-2002-ben Amerikában és Európában recesszió volt, erre az Orbán-kormány, helyesen, egy anticiklikus gazdaságpolitikával válaszolt. Az új kormány hibája az volt, hogy amikor 2003 második felében a világban elindult a konjunktúra, nem hagyott fel az anticiklikus eszközökkel, hanem továbbra is államháztartási deficitet növelt - szögezte le az ellenzéki politikus.
   
A harmadik feladat a kivezető út felvázolása - mondta Matolcsy György. Szerinte keresletszűkítő, megszorító politikával gazdasági válságból nem lehet "kijönni", azt pénzügyi eszközökkel nem lehet megoldani. E helyett növekedéserősítő, foglalkoztatást bővítő programra lenne szükség. 
   
A növekedési politika kivitelezésére hétpontos csomagot ajánl a Fidesz a kormánynak. Matolcsy György szerint először a program karakterét kell meghatározni, ez pedig piac-, jövedelem- , beruházásbővítés, bizonyos vállalati szektorok feltőkésítése.
   
A gazdaságélénkítő program második elemeként a Fidesz azt javasolja, hogy minden, nem lekötött, halasztható uniós forrást csoportosítsanak át közvetlen gazdaságfejlesztésre, ezen belül közvetlenül a mikro kis-és középvállalkozások számára javuló feltételek mellett. 
   
A csomag harmadik eleme egy célzott adó- és járulékcsökkentési program lenne - mondta az Orbán-kormány volt gazdasági minisztere. Szerinte ez a program, a "jelenlegi helyzet ismeretében", a munkaadói járulék csökkentésével kezdődhetne. E szerint január 1-től be kellene vezetni a nulla százalékos kulcsot a 24 év alatti, az 55 év feletti és a részmunkaidős női foglalkoztatásra. Ez Matolcsy György szerint minimális költségvetési bevételcsökkentést jelent "papíron", de valójában költségvetési bevételnövelést jelent, mert e csoportokban növeli a foglalkoztatást.
    
Egy energiatakarékossági és megújulóenergia-program lenne a csomag negyedik eleme; a Fidesz azt szorgalmazza, hogy az uniós forrásokból 500 milliárd forintot csoportosítanak át e célra. 
   
Ötödik elemként Matolcsy György a gazdasági csúcson azt javasolja majd, hogy készítsenek egy mezőgazdasági és élelmiszerprogramot. Ennek keretében át kellene tekinteni az uniós forrásokat és a hazai élelmiszerlánc-vertikumot azzal, hogy miként lehetne a globális élelmiszerár-robbanást kiaknázni, hogyan lehet rövid időn belül megtöbbszörözni Magyarországon például a kertészeti termékek előállítását.
   
A Fidesz-csomag hatodik elme egy építőipari program, amely az önkormányzati beruházások gyorsítását írná elő, és tartalmazna egy új lakásprogramot is.
   
Egy bürokráciacsökkentő-program lenne a gazdaságfejlesztési program hetedik fejezete, amely a "pénzforgási sebesség növelését" célozza meg - mondta Matolcsy György.  Hozzátette: a magyar gazdasági válság egyik legfontosabb oka, hogy a gazdasági szereplők közül mindegyik, de elsősorban az állam mesterségesen, több eszközzel fékezi a pénzforgási sebességet.  

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?