Londoni elemzők: mély világgazdasági recesszió jelei mutatkoznak
Mind több jel utal a legnagyobb világgazdasági erőcentrumok "mély és szinkronban zajló" recessziójára, amely valószínűleg már az előző negyedévben elkezdődött, áll a legújabb londoni előrejelzésekben, amelyek meredek idei amerikai és euróövezeti jegybanki kamatcsökkentéseket jósolnak. A citybeli elemzők véleménye eltér a magyarországi recesszió esélyeiről, de a magyar devizaadósság-törlesztést nem látják veszélyben.
A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport hétvégenként kiadott globális makroadat-figyelőinek legújabb összesítése szerint a brit gazdaság minap bejelentett harmadik negyedévi – a piacot sokkoló méretű, negyedéves összevetésben 0,5 százalékos – visszaesését nagy valószínűséggel szintén negatív GDP-adatok közlése követi az Egyesült Államokban, az euróövezetben és Japánban.
A ház saját előrejelzése az, hogy a világgazdaság egészének GDP-értéke az idei utolsó és a jövő évi első negyedévben egyaránt 1 százalékhoz közeli ütemben csökken éves szintre átszámolva. Ezen belül a JP Morgan elemzői súlyos recessziót valószínűsítenek a következő negyedévekre az Egyesült Államokban. A cég szerint, ha a vagyonvesztés és a reálfogyasztás csökkenése a mérce, a jelenlegi amerikai visszaesés jó eséllyel nagyobb lesz, mint a II. világháború óta lezajlott tíz recesszió bármelyike.
A ház azzal számol, hogy az idei negyedik negyedévben, szezonális kiigazítással, éves szintre vetítve nem kevesebb mint 4 százalékos GDP-visszaesés várható az amerikai gazdaságban, és 2009 első negyedében is 2 százalékkal csökken a GDP-érték.
A JP Morgan szerint a harmadik negyedévben fél százalékos volt az amerikai gazdaság visszaesése, a jövő év harmadik negyedében zéró növekedés várható, és a két utolsó három hónapban lesz érzékelhető élénkülés, 2,5, illetve 3,0 százalékos éves szintű növekedésekkel. A prognózis szerint 2009 egészében 0,7 százalékkal csökken az amerikai gazdaság összkibocsátása.
A ház azt jósolja, hogy a Federal Reserve – az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbank-rendszer – már szerdai ülésén fél százalékponttal 1,00 százalékra csökkenti irányadó rövid távú kamatcélját, és decemberben további negyed százalékpontos kamatcsökkentés következik, vagyis az évet a Fed 1,00 százalék alatti kamatszinttel fejezi be.
A JP Morgan elemzői ugyanakkor azt sem zárják ki, hogy ha a piaci stressz folytatódik, a Federal Reserve irányt vehet a nulla százalékos kamat felé. A cég londoni elemzői az euróövezetre 2 százalékos idei negyedik negyedévi, és 1 százalékos jövő évi első negyedévi GDP-visszaesést jósolnak éves szinten, 0,5 százalékos egész évi visszaeséssel 2009-ben.
Az előrejelzés szerint az euróövezeti jegybank (EKB) novemberben és decemberben is fél-fél százalékpontos kamatcsökkentéseket hajt végre, és irányadó kéthetes refinanszírozási kamatminimuma – amely jelenleg 3,75 százalék – 1,5 százalékon éri el a mélypontot 2009 végén.
A meredek euróövezeti monetáris enyhítést más nagy londoni házak is jósolják. A Centre for Economics and Business Research (CEBR) gazdasági előrejelző intézet hétvégi prognózisa szerint az EKB karácsonyig legalább fél százalékpontos kamatcsökkentést hajt végre, de a CEBR szerint ennél agresszívabb, 1,00 százalékpontos idei csökkentés lenne inkább helyénvaló.
A JP Morgan Magyarországon 0,5 százalékos egész évi GDP-visszaesést vár 2009-ben a korábbi, 1,0 százalékos növekedési előrejelzés helyett. A cég szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) múlt heti, soron kívüli 3,00 százalékpontos kamatemelése után "nagyjából egyenlően oszlanak meg az esélyek" egy további, 1,00 százalékpontos idei kamatemelés és a jelenleg kamatszint fenntartása között, de a ház azzal számol, hogy az MNB alapkamata 2009 végére 9,00 százalékra csökken vissza.
A JP Morgan 2009 első negyedében várja a magyarországi kamatcsökkentés kezdetét, egy negyed százalékpontos enyhítéssel. Más nagy londoni házak még agresszívabb magyarországi kamatcsökkentéssel számolnak jövőre.
A Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlegének hétvégi előrejelzése szerint az idei év végéig fennmarad a 11,50 százalékos MNB-alapkamat, 2009 végére azonban 6,50 százalékra csökken vissza, ahogy a piacok stabilizálódnak, és a globális környezet "a recesszió felé húzza" a magyar gazdaságot.
A Merrill Lynch londoni elemzői is jelentősen csökkentették a magyar gazdasági növekedésre adott prognózisukat, egész éves recessziót azonban nem jósolnak: az eddigi 1,4 százalékról 0,8 százalékra rontották 2009-re szóló GDP-növekedési előrejelzésüket.
A JP Morgan elemzői azzal számolnak, hogy Magyarország - az EKB 5 milliárd eurós keretén felül - a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) szükség esetén akár 10 milliárd dollár kölcsönt is kaphat, és ez együtt már több mint elégséges a jövő évi külső törlesztések és a folyómérleg-hiány fedezéséhez, úgy, hogy a devizatartalékok "több mint a fele még meg is marad".
A magyar devizaadósság-törlesztést a nagy nemzetközi hitelminősítők sem látják veszélyben. A napokban a Standard & Poor's negatív figyelőlistára vette a magyar adósosztályzatot, a Fitch Ratings pedig stabilról negatívra rontotta a besorolás kilátását. David Heslam, a Fitch szuverén adósbesorolásokért felelős londoni igazgatója a lépés után azonban hangsúlyozta: ha bármiféle aggodalomra lenne ok a küladósság-törlesztéssel kapcsolatban, a cég nem befektetői ajánlású osztályzatot tartana érvényben Magyarországra.
A Fitch és az S&P listáján egyaránt "BBB plusz" szintű, közepes befektetői besorolás érvényes a magyar hosszú futamú szuverén küladósságra; a Moody's Investors Service elsőrendű "A2"-es szinten tartja nyilván a magyar szuverén adósságot.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.