2008. november. 05. 15:15 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. november. 05. 15:21 Gazdaság

A mámor múlóban, a gazdasági indikátorok már a bajokat jelzik

Az amerikai határidős indexek szerdán lefelé indultak, ami a Wall Street árfolyamainak csökkenését vetíti előre, mert a befektetők figyelme már arra irányul, hogy milyen nehéz azonnali feladatok előtt áll az elnökké választott Barack Obama.

Zászlódíszben a New York-i tőzsde.
Már a nehézségeket árazzák
© Wikipedia
Ami az egyes ágazatok esélyeit illeti, a választások előtt úgy tartották, hogy Obama győzelme az alternatív (nap-, szél-) energetikai cégeknek tenne jót, míg a nagy vesztesek az amerikai haderő iraki ellátói lehetnek.

A szerdai New York-i adásvétel jelentősen befolyásolhatják a Cisco, az MBIA, a Time Warner, a Sara Lee és a Molson Coors Brewing Co. eredményei. A makroadatok közül az Institute for Supply Management októberi szolgáltatási beszerzőmenedzser-indexe ad majd iránymutatást. A Reuters által megkérdezett elemzők a szeptemberi 50,2 pont után 47,5 pontra számítanak.

Nehéz gazdasági helyzetet örököl Barack Obama és a demokrata adminisztráció, a gazdaság jövőre a legjobb esetben is csak stagnálni fog, és miközben takarékosságra volna szükség, Obama választói a körülmények gyors javulását várják.

Az amerikai gazdaság recesszióban van, a szeptemberi ipari termelés 5 százalékkal elmaradt az egy évvel azelőttitől, és nem lehet kizárni további csökkenést sem. Így optimális esetben is csak stagnálás várható az Egyesült Államokban, de rosszabb esetben 1-1,5 százalékos visszaesés is bekövetkezhet – jelentette ki Simai Mihály. Az Amerika-szakértő akadémikus arra is felhívta a figyelmet, hogy januárig még a Bush-adminisztrációra hárul a cselekvés terhe, de Obamával és környezetével minden bizonnyal konzultál majd a jelenlegi vezetés.

A rosszabb forgatókönyvvel, az amerikai GDP 1 százalékos csökkenésével számol a Kopint-Tárki kutatóintézet vezető elemzője, Nagy Katalin. Szerinte az ingatlan- és pénzügyi válság nyomán mind a fogyasztás, mind a beruházások visszaesnek, így Obamára a válságmenedzselés nem túl lelkesítő feladata vár, miközben számolnia kell azzal, hogy az államháztartás GDP arányos hiánya 8 százalékra duzzadt fel.

Ebben a helyzetben Obamának takarékossági programot kell hirdetnie, és hozzá társadalmi támogatást szereznie, noha az őt megválasztók nem arra készülnek, hogy áldozatokat hozzanak – fejtette ki Nagy Katalin.

Mivel a pénzügyi válság miatt megrendült a bizalom, és zsugorodott a hitelképesnek minősített vállalkozások és fogyasztók tábora, ezért először ezt a helyzetet kell orvosolnia az új adminisztrációnak – állítják a gazdaságkutatók.

Simai Mihály szerint, ha az amerikai intézményi befektetők, elsősorban a nyugdíjalapok és a fedezeti alapok (hedge fund) elkezdik vásárolni a részvényeket, elsősorban a korábban leminősített bankokét, akkor már kifelé halad a gazdaság a válságból.

A 45 millió ingatlantulajdonos 10-12 százalékát érinti a jelzáloghitel-válság és közel 2 millió ingatlantulajdonos nem képes folyamatosan törleszteni a felvett kölcsönt - mondta.

Átmeneti megoldás az 50 milliárd dolláros hitelkeret lehet, amelyet az ismert 700 milliárd dolláros csomagból különített el a Bush-kormányzat annak érdekében, hogy a törlesztésre képtelen adósokat „lélegeztető készüléken tartsák” – vélekedett Sarkadi Szabó Kornél. Ennek ellenére a Cashline vezető elemzője úgy véli, hogy a pénz és tőkepiacok a demokraták gazdaságpolitikáját jobbnak minősítik, mint a vesztes republikánusok koncepcióját, ezért az várja, hogy a részvénypiacok az év végéig lassú emelkedést mutatnak majd.

zöldhasú
Hirdetés