A hitelkamatok Romániában is nőnek
Sorra emelik a kamatokat ügyfeleik számára a bankok Romániában, mert ott is szűkös a bankközi finanszírozás.
A Román Nemzeti Bank napi ármegállapításában ROBOR - a bankközi piacon nyújtott lejhitelek átlagkamata - kedden elérte a 49,81 százalékot. A jegybank alapkamata hónapok óta változatlanul 10,25 százalék, és bizonyára nem változtatnak rajta a bank legközelebbi kamatértekezletén, jövő hét csütörtökön sem, mondta a bank elnökhelyettese, Eugen Dijmarescu szerdán. Korábban, e hét elején a román központi bank elnöke, Mugur Isarescu személyesen arra intette a kereskedelmi hitelintézetek vezetőit: ne emeljék a kamatokat, mivel a pénzügyi piacon uralkodó jelenlegi állapotok csak átmenetiek.
Az Unicredit Tiriac Bank az euróban nyújtott ingatlanhitelek kamatát 3 százalékponttal, a hasonló lejhitelekét 5 százalékponttal emelte az utóbbi időben. Bejelentették azt is, hogy a hitelezés lassítása lesz a pénzintézet stratégiája, és az elkövetkezőkben svájci frankban már nem adnak kölcsönöket. A Banca Romaneasca egyenest megkétszerezte az euróban nyújtott hitelek kamatát mind a jelzáloghitelek, mind a jelzálogalapú fogyasztási hitelek esetében. A Román Kereskedelmi Bank 1,05–1,25 százalékponttal drágította a lejalapú hitelek kamatát, miközben az eurókölcsönökét nem módosította. A CR Firenze Bank 1–1,5 százalékponttal emelte mind az euró-, mind a lejhitelek kamatát.
A kolozsvári Krónika című napilap összeállítása szerint az egyik román kereskedelmi televíziós csatorna műsorába meghívott bankárok, bankpiaci szakemberek a hét elején egyöntetűen leszögezték, hogy a jelenleg túlzottan magas ROBOR hamarosan visszatérhet a 15–17 százalékos reális szintre. Ugyanakkor valamennyien úgy ítélték meg, hogy még ilyen körülmények között is igen magas a kamat, ez pedig jövőre finanszírozási gondokat fog okozni. A bankárok úgy nyilatkoztak, hogy a kialakult helyzetet a jegybank mesterségesen hozta létre, jól megleckéztette a spekulánsokat, de egyaránt sújtotta a bankokat és ezek ügyfeleit.
A bankok nem bocsátanak meg mindazoknak, akik változó kamattal vettek fel hiteleket - mondta Cristian Sima, a World Brokerage Services elnöke a Realitatea televíziós hírcsatornának nyilatkozva. Mint mondta, ők szenvedik meg leginkább a jelenlegi piaci állapotokat. Sima szerint a román jegybank utóbbi időben tanúsított lejtámogató politikája sem jelenthet hosszú távú megoldást. „Ha a jegybank a továbbiakban is eurót ad el, boldogok leszünk, mivel erős lesz a hazai fizetőeszköz. Ám bekerülünk egy másik spirálba, egy sokkal veszélyesebbe, a kamatokéba, és akkor a vállalatok nem tudnak majd hiteleket felvenni” - mutatott rá a pénzpiaci szakember.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.