2008. október. 22. 14:15 MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 22. 14:27 Gazdaság

A forint elérte a tűréshatárt, egyértelmű recessziós kockázatok

Londoni elemzők szerint a forint a héten elérte azt az árfolyam-tűréshatárt, amelynél gyengébbet a jegybank semmiképpen nem akar látni. Szakértők szerint az új, vagy annál nem sokkal alacsonyabb kamatszint akár 2009 végéig is kitarthat, ami viszont egyértelmű recessziós kockázatokkal jár.

Neil Shearing, a Capital Economics - az egyik vezető londoni gazdaságelemző ház - közép-európai közgazdásza a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által szerdán bejelentett 3 százalékpontos kamatemelés után úgy nyilatkozott, hogy a lépés azt jelzi a piacnak, hogy a magyar jegybank a 280 forintos euróárfolyamot tekintette a határnak, és mindent megtesz annak érdekében, hogy e szint fölé ne gyengüljön a forint. „Úgy gondolhatják: ha ehhez masszív kamatemelés kell, akkor jöjjön az” - fogalmazott a szakértő.

Shearing szerint a következő lépéseket a külső piaci fejlemények határozzák meg. Ha visszatér a kockázatvállalási készség, akkor akár meredek kamatcsökkentések is lehetségesek, de a Capital Economics elemzője szerint valószínűbb, hogy a forint egy ideig még nyomás alatt marad, nem utolsósorban azért, mert az eurót is lefelé ható kockázatok terhelik. A szakértő szerint arra is van esély, hogy a jelenlegi 11,5 százalékos MNB-alapkamat 2009 végéig érvényben marad, ez viszont egyértelmű recessziós kockázatot jelent a magyar gazdaságban jövőre.

Michal Dybula, a BNP Paribas bankcsoport közép-európai közgazdásza szerint középtávon arra lenne szükség, hogy csökkenjen az ország külső finanszírozási igénye. "Sajnálatos módon" a fizetési egyensúlyi helyzeten egyelőre a jövőre valószínűsíthető, teljes körű recesszió "segíthet", így fogalmazott a szakértő. Dybula szerint Magyarországon három-négy negyedévnél hosszabb ideig tartó recesszió sem zárható ki. A BNP Paribas 2009-re recessziót jósol az Egyesült Államokra, az euróövezetre, Nagy-Britanniára és Japánra is, ami nem könnyíti meg a magyar exportőrök helyzetét, mondta az elemző.

Christine Li, a Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő gazdaságelemző szolgálatának - Moody's Economy - londoni közgazdásza ugyan nem jósolt egyértelműen recessziót jövőre, de elemzése szerint az agresszív kamatemelés "valószínűleg rossz hír" a növekedés szempontjából. A magyar gazdaság az idén eddig jól teljesített, az éves szintre számolt második negyedévi növekedés 2 százalékra gyorsult az előző negyedévi 1,7 százalékról.

A feltörekvő gazdaságok, köztük a magyar, eddig viszonylag elszigeteltek voltak a pénzügyi krízistől, de az Egyesült Államokból kiindult válság "gyorsan terjed", és Magyarországot különösen erősen sújtja a tőkekivonás.

A Moody's Economy szakértője szerint a magyarországi növekedés a kamatemelés nélkül is gyengült volna a jövőben, tekintve a nagy euróövezeti kereskedelmi partnerek gyengülő keresletét. Ez egy szükségintézkedés, tekintve a forintra utóbbi hetekben ránehezedett nyomást. A kamatemelés adhat egy kis védelmet, de kétlem, hogy a hatás tartós lenne. A piacok minden bizonnyal ki akarják próbálni, meddig hajlandó elmenni a központi bank a forint védelmében. Ezért továbbra sem ajánljuk a forint vásárlását - mondta Lars Christensen, a Danske Bank felzárkózó piaci elemző osztályának vezetője a Reutersnek.

A forint közép- és hosszabb távú erősítéséhez további pénzügypolitikai és költségvetési intézkedésekre lesz szükség - vélte Rafal Uss, a Raiffeisen bank varsói devizakereskedője.

Sajnos a befektetők mostanában alapvetőbb okok miatt igyekeznek eladni a felzárkózó valutákat, mintsem azért, mert ilyen vagy olyan a kamat. Az emelés adhat rövid távú támogatást, de általánosságban szerintem inkább a pánikot növel. Megtartja-e bárki is a forintot, csak mert 3 százalékponttal nagyobb a kamat? Nem hiszem. És persze a magasabb kamat megdrágítja a hazai törlesztéseket. Ez rossz a gazdaságnak. Most aztán aligha lesz érzékelhető gazdasági növekedés jövőre - magyarázta a Royal Bank of Canada felzárkózó piaci stratégája, Nigel Rendell a Reuters hírügynökségnek.

Bizakodás

Vizkelety Péter, a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője szerint egyelőre korai lenne megmondani, hogy teljesen elégséges-e a jegybank lépése, de mindenképpen figyelemreméltó, hogy az euró és a forint alapkamata között immár 7,75 százalékos különbség mutatkozik, ami elgondolkodtathatja a befektetőket, mivel jelentősen megdrágult a forint elleni spekuláció a jegybanki lépés nyomán.
Úgy véli azonban, hogy a kamatemelés a hosszú hétvége után éreztetheti majd a hatását, az ünnepi hétvége kockázatai ugyanis szintén nem segítik a hazai fizetőeszköz árfolyamának erősödését.

Vizkelety szerint mindenképpen a piaci hangulat megnyugvását eredményezheti, hogy a kormány az ország stabilitását szem előtt tartva, komoly elkötelezettséget mutat kiadások visszaszorítása iránt. Az SZDSZ támogatásával a politikai többség is megteremtődhet ahhoz, hogy az Országgyűlés a költségvetést elfogadja, ami szintén a stabilitás irányába mutat. A konszolidáció – amiben egyébként bízunk – mindenképpen egy lassabb folyamat lesz, el kell telnie néhány hónapnak, hogy fokozatos, 25-50 bázispontos kamatvágásokról lehessen majd beszélgetni.


zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.