2008. október. 22. 14:11 MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 22. 14:12 Gazdaság

Bajnai Gordon: Magyarország pénzügyi helyzete stabil

Magyarország finanszírozhatóságához kétség sem férhet – jelentette ki Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter szerdán. Szerinte indokolatlan hisztéria és rémhírterjesztés vesz körül bennünket a pénzügyi válság miatt.

Magyarország nem hasonlítható Izlandhoz, az egyetlen közös a két országban, hogy sok a termálforrás – mondta. Az ország az Európai Unió tagja, és az Európai Bizottság nyilatkozatban állt Magyarország mellé. Emlékeztetett, hogy az Európai Központi Bank a devizalikviditás segítésére öt milliárd eurós hitelkeretet nyújtott, ezt azonban az ország csak a legvégső esetben használná fel, továbbá az IMF is nyilatkozatban kínálta fel segítségét. Magyarország a pénzügyi válságban az elsők között lépett, és nem férhet kétség a finanszírozhatóságához – szögezte le Bajnai.

A miniszter hangsúlyozta, hogy a bankrendszer szilárd, az államadósság csökken. Az ország az elmúlt időszakban Európában a legambiciózusabb költségvetési kiadáscsökkentést hajtotta és hajtja végre, és 2008 végére teljesíti a maastrichti hiánykritériumot, jövőre pedig négy százalék alá csökken az infláció.

A kormány a válság első jeleire visszavonta a már a parlament előtt lévő 2009. évi költségvetési törvényjavaslatot és rövid időn belül be is nyújtotta a hiányt radikálisan lefaragó új, a korábbinál jóval konzervatívabb törvénytervezetet. A gazdasági tárca vezetője szerint ennek egyértelmű a célja: üzenet az országot finanszírozó befektetőknek, hogy az ország hitelfelvételi igénye már 2008-ban mintegy egymilliárd euróval csökken.

Magyarországon minden feltétel adott az anticiklikus gazdaságpolitikához, azaz megvannak az eszközök a fejlesztésekhez és a gazdaság élénkítéséhez. Az agrártámogatással együtt az ország 2013-ig mintegy 30 milliárd euró uniós pénzhez jut, aminek az eddigi felhasználásában az ország első helyen áll Európában. Másfél év alatt ötezer vállalkozás jutott mintegy egymilliárd euró vissza nem térítendő támogatáshoz uniós forrásból. Bajnai Gordon szerint mindezeknek 2009-ben már a reálgazdaságra is jelentős hatása lesz, különösen az építőiparban várható felfutás az elmúlt másfél év csökkenő termelése után. Mint mondta, jövőre mintegy 7,5 milliárd eurós fejlesztési döntés jelent keresletet az építőiparban.

Magyarország abban is az elsők között volt, hogy a kis- és középvállalatok stabilitásának megőrzésére három milliárd eurós gazdaságélénkítő csomagot állított össze rekord sebességgel, részben hitel, részben tőkegarancia formájában – mondta a miniszter. Ennek keretében a magyarországi bankok uniós forrásokat kapnak a kkv-k hitelezésére. „Ezzel ernyőt tartunk föléjük a piaci források csökkenésének ellensúlyozására.” A következő másfél évben az uniós pénzek euróban történő beáramlása is pozitívan érinti a fizetési mérleget, az áfa- és adóbevételeket.

Magyarország tőkevonzó képessége változatlanul nagyon jó, Európában a hetedik legvonzóbb ország. Folyamatosan évi 4-5 milliárd euró működő tőke áramlik az országba. A legutóbbi, már bejelentett óriás beruházás a Daimler-Benzé, amelynek eredményeként Kecskeméten gyártanak majd több Mercedes modellt – emlékeztetett a gazdasági miniszter.

zöldhasú
Hirdetés