A lízingpiac sem érintetlen a válság hatásaitól
A lízingpiacon is érzékelhetőek a nemzetközi pénzügyi válság hatásai, így már több társaság is bejelentette a finanszírozás átmeneti vagy tartósabb szüneteltetését egyes devizanemekben - értékelte a helyzetet és megfogalmazta várakozásait a Magyar Lízingszövetség hétfőn.
Az elkövetkező hetekben kisebb-nagyobb mértékben várhatóan minden piaci szereplő érvényesíteni fogja közvetítői és ügyfelei felé a megnövekedett országkockázatból és a likviditás hiányából fakadó hatásokat, így várhatón szigorodnak majd a finanszírozási feltételek, illetve növekednek a költségek - hangsúlyozta Lévai Gábor, a szövetség főtitkára.
A gépjármű értékesítés - finanszírozás területén jelentős átrendeződésre számítanak. Az alacsonyabb kamatú - és jóval magasabb árfolyam-kockázatú - devizafinanszírozás átmeneti vagy tartósabb szünetelése, az ügyfelek rosszabb fizetőképessége miatti kockázati felár növekedése drágíthatja a finanszírozást.
A gépjármű-kereskedők az árnövekedés egy részét továbbháríthatják a gépjármű-vásárlókra, azonban az így kieső, és eddig jórészt a kamatba csomagolt bevételeik vissza fognak kerülni az autók árába, ahonnan az elmúlt évek során gyakorlatilag eltűnt az árrés. A Lízingszövetség arra számít, hogy a gépjárművek árának transzparenssé válásával eltűnnek az újautó-értékesítésben mára nagyon elterjedt, akár több millió forintos, 20-50 százalékos árkedvezmények. A következő időszakban az autóértékesítés csökkenése és a kockázatkezelési elvek szigorodása miatt a gépjármű-finanszírozás volumenének csökkenésére lehet számítani.
A kis- és középvállalati szektor helyzetének romlása, a finanszírozási feltételek szigorodása miatt a gép-berendezés, mezőgazdasági gép finanszírozás területén tovább nőhet a jelentősége annak, hogy az illetékes minisztériumok - az Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumnál a nemzeti hatáskörbe tartozó kamattámogatási konstrukciónál egyébként már létező gyakorlatnak megfelelően - képesek-e a pénzügyi lízing finanszírozási forma integrálására az EU-társfinanszírozott beruházás-támogatási programokba. Ennek további késlekedése esetén a támogatott beruházások jelentős csökkenésére, és ezen keresztül a mikro- és kisvállalatok finanszírozási helyzetének drámai romlása várható.
Az ingatlanfinanszírozás területén várható a lízing, mint biztonságosabb finanszírozási forma előtérbe kerülése, hiszen itt a finanszírozó a futamidő végéig tulajdonosa az ingatlannak, ezáltal jobb helyzetben van, mint a hitelező - tette hozzá Lévai Gábor.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.