A felzárkózó gazdaságok lettek a legnagyobb szennyezők
Kína tavaly megelőzte az Egyesült Államokat, és a világ legnagyobb széndioxid-kibocsátója lett, és India is jó úton van, hogy elhódítsa a harmadik helyet Oroszországtól, a Global Carbon Project nemzetközi szervezet pénteken megjelent összesítése szerint.
2005-ig a legfejlettebb ipari országok voltak a fő szennyezők, ma már a fejlődő országok bocsátják ki az üvegházhatást okozó gázok 53 százalékát. A leggyorsabb növekedés a fejlődő országokban, főleg Kínában és Indiában tapasztalható, miközben a fejlett országokban a növekedés lassult – olvasható a tanulmányban.
Tavaly a világ széndioxid-kibocsátása majdnem 10 milliárd tonna szénegyenértéknek felelt meg. Ebből 8,5 milliárd tonnáért az ásványi energiahordozók használata felelős, a többi – mint fel nem dolgozott mennyiség – az erdőirtás következménye.
2007-ben a kínai kibocsátás 1,8 milliárd tonna volt, az Egyesült Államoké 1,59 milliárd tonna, Oroszországé 432 millió tonna, Indiáé 430 millió tonna.
A széndioxid koncentrációja a Föld légkörében 2,2 molekulával nőtt millió molekulánként, 383 molekulára milliónként. Tavalyelőtt a növekedés 1,8 milliomod volt. A 383 milliomodos koncentráció 37 százalékkal nagyobb, mint 1750-ben, az ipari forradalom előtt közvetlenül volt, a Global Carbon Project szerint.
Az 1970-es években évente átlagosan 1,3 milliomoddal, a nyolcvanas években évente 1,5 milliomoddal, a kilencvenes években évente 1,5 milliomoddal, 2000 óta mostanáig évente átlagosan 2,0 milliomoddal nőtt a széndioxid-koncentráció a légkörben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.