Kazahsztán már a második grúziai beruházását mondja le
Néhány héten belül immár a második grúziai nagyberuházását mondta le Kahasztán: a grúziai helyzetre hivatkozva ezúttal egy gabonatároló felépítésétől állt el.
Akilbek Kurisbajev kazah gazdasági miniszter a parlamentben hétfőn jelentette be, hogy "a nemzetközi gondok és a grúziai helyzet" miatt a Prodkorporacija nevű vállalat lemond arról, hogy gabonatárolót építsen a fekete-tengeri Poti kikötőjében.
Kazahsztán az egyik legnagyobb befektető Grúziában. Az ázsiai ország évente átlagban hatmillió tonna gabonát exportál, és a Potiba tervezett terminál évente 350-500 ezer tonna búza befogadására és tárolására lett volna alkalmas. Kazahsztán jobbára orosz és ukrán fekete-tengeri kikötőkön keresztül szállítja a búzát a Nyugatra, és a Potiba tervezett beruházás alternatív kiviteli útvonalat jelentett volna.
Kazahsztán korábban fogadkozott, hogy a grúz-orosz viszály nem fogja veszélybe sodorni grúziai beruházásait, ugyanakkor az augusztusi dél-oszét konfliktus óta immár a második grúziai nagyberuházásától táncol vissza. A kazah állami gáz- és olajipari vállalat néhány hete mondott le egy Batumiba tervezett olajfinomító létesítéséről, arra hivatkozva, hogy nincs elegendő hely egy ekkora nagyberuházáshoz.
A grúz-kazah gazdasági kapcsolatokban tapasztalt fennakadásokkal egyidejűleg szemlátomást szárnyalnak az orosz-kazah kapcsolatok. Az észak-kazahsztáni Aktyubinszk városba érkezett hétfőn Dmitrij Medvegyev orosz elnök, aki az orosz-kazah kapcsolatokról fog tárgyalni Nurszultan Nazarbajev kazah államfővel. A megbeszélésen a Független Államok Közösségébe (FÁK), a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetébe (ODKB), illetve más térségbeli szervezetekbe való integráció elmélyítéséről is szó lesz. Az orosz és a kazah államfőt nyolc szerződést ír alá, egyebek mellett a közlekedési infrastruktúra korszerűsítéséről.
Az orosz-kazah gazdasági kapcsolatok rohamos ütemben fejlődnek. Tavaly 16,6 milliárd dollárra rúgott a kétoldalú áruforgalom értéke, ami 30 százalékos növekedést jelentett 2006-hoz képest. Az idei év első felében újabb 27 százalékkal 9,6 milliárd dollárra bővült a forgalom.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.