Kedvezőtlen tőzsdei klíma
Sokadszorra bizonyosodott be, mennyire kockázatos, ha egy befektető kizárólag „tudományos” alapon – vagyis a tőzsdén jegyzett cégek adatsorára s az azokból levont elemzői következtetésekre hagyatkozva – dönt egy-egy részvény adásvételéről.
A tőkepiaci klíma manapság egyáltalán nem kedvez a részvénybefektetéseknek. Az OTP Bank részvényei például rendre azt sínylik meg, hogy a külföldi pénzintézetek szekrényeiből még mindig esnek ki a fedezetlen jelzáloghitelek miatti csontvázak. Hiába jelennek meg hébe-hóba bizakodó elemzések, összességében mégiscsak arra lehet számítani, hogy egy ideig még az alapvetően a tavaly augusztusban kirobbant jelzálogpiaci válság miatt padlóra került világgazdaság lassulása és a felpörgő infláció lesz a jellemző – hámozható ki a mértékadó közgazdasági elemzésekből.
Részvénypiaci pangás idején a befektetők számára a viszonylag magasabb osztalékot fizető papírok nyújthatnak menedéket, feltéve, hogy a nyereségrészesedések versenyre kelnek az éves betéti kamatokkal és állampapírhozamokkal. Ilyenek például a Magyar Telekom papírjai, amelyek 10 százalék feletti osztalékhozammal kecsegtetnek. Mégsem ajánlja a japán Nomura befektetési cég, mondván, a vezeték nélküli telefonos üzletágban a cég növekedése korlátozott, s kockázatot jelentenek a magyar piaci szabályozás versenyt serkentő esetleges további lépései.
A cikket teljes egészében elolvashatja a legfrissebb HVG-ben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.