Idén már nem csökken 6 százalék alá az infláció
Az év végéig már várhatóan nem csökken 6 százalék alá a fogyasztói árak éves növekedési üteme, így valószínű, hogy a jegybank az idén még nem csökkenti az alapkamatot – vélik banki elemzők.
A kedden a KSH által publikált 6,7 százalékos éves, júliusi fogyasztói ár növekedése bár kissé meghaladta a piaci konszenzust, ám nagyobb meglepetést nem okozott. Németh Dávid, az ING Bank elemzője váratlannak nevezte azonban, hogy a piaci szolgáltatások területén nem indult meg dezinflációs folyamat, sőt erősödik az inflációs nyomás. Ez a maginfláció 6 százalékra emelkedő szintjében is tükröződik.
Kedvezőnek nevezte ugyanakkor az elemző a tartós fogyasztási cikkek árának csökkenését hozzátéve, hogy az erős forintárfolyam várhatóan pozitív meglepetést okoz a ruházati termékek őszi áralakulásában, amikor az új kollekciók megjelennek. A hatósági árak emelkedése várható volt, akár csak a feldolgozatlan élelmiszerek árának csökkenése – tette hozzá Németh Dávid.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője kedvezőtlennek tartja a dezinfláció lassulását és azt, hogy a fogyasztói árak növekedése beragadt a magas, 6,6 százalékos szint körül. A gázáremelések „bekódolják”, hogy továbbra se csökkenjen jelentősen az infláció. Az elemző szerint év végéig nem mérséklődik 6 százalék alá a pénzromlás üteme, akkor 6 százalék lehet, az év egészében átlagosan pedig 6,7 százalék. Ez Török Zoltán szerint komolytalanná teszi az idei kamatcsökkentési várakozásokat, a jegybank legkorábban jövőre lazíthat a monetáris szigoron.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.