Veres: Magyarországnak elfogadhatatlan a WTO készülő megállapodása
A kormány elfogadhatatlannak tartja jelenlegi formájában a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) főigazgatójának javaslatát a mezőgazdasági vámok és támogatások, valamint az ipari termékekre vonatkozó vámok leépítésére – jelentette ki Veres János pénzügyminiszter kedden, a kormányszóvivői tájékoztatón.
Amennyiben az Európai Unió elfogadja a javaslatot, akkor a magyar vállalkozások jövedelmi pozíciója már az első évben 10 milliárd forintos nagyságrendben romlik, a későbbiekben ez az összeg elérheti a 100 milliárd forintot - magyarázta Veres János. A pénzügyminiszter hozzátette: elsősorban az agráriumban és a járműgyártásban résztvevő magyar vállalkozásokat érintheti kedvezőtlenül a szabályozás megváltozása.
A WTO javaslata aránytalanul nagy, átlagosan 60 százalékos mezőgazdasági vámcsökkentést írna elő az EU számára. Az Európai Bizottság elemzése szerint az európai agrártermelők jövedelmei közel 25 százalékkal esnének vissza, az agrár- és élelmiszerszektorban pedig csaknem 500 ezer munkahely kerülne veszélybe - jelezte a pénzügyminiszter.
Veres János elmondta: mint a kormányfőt helyettesítő miniszter, közölte álláspontját az EU Bizottságának elnökével, José Manuel Barrosóval. Budai Bernadett kormányszóvivő az információt kiegészítette azzal, hogy telefonon Gyurcsány Ferenc is beszélt az EU Bizottság vezetőjével, majd Nicolas Sarkozyvel, az EU soros elnökével, nyomatékosítva a magyar álláspontot.
Magyarországon kívül Franciaország, Olaszország és Litvánia számára is elfogadhatatlan a WTO jelenlegi liberalizációs javaslata - nyomatékosította a pénzügyminiszter.
Más témára áttérve Veres János arról beszélt, hogy a központi közigazgatásban az elmúlt 2006-2007-ben a nettó létszám hat százalékkal, azaz 13.600-zal csökkent és a költségvetés nettó megtakarítása 46 milliárd forint volt. A központi adminisztráció átalakításának kettős célja volt: az, hogy javuljon a méretgazdaságosság, illetve alakuljon ki a regionalizáció - tette hozzá. A pénzügyminiszter megjegyezte, hogy amíg 2006-ban 415 önálló közigazgatási szervezet működött, addig 2007 végére a szervezetek száma 176-ra csökkent.
A regionalizáció megvalósult többek között az államkincstárnál, az APEH-nél, az ÁNTSZ-nél, az Országos Mentőszolgálatnál, a nyugdíjbiztosítónál, a közlekedési hatóságoknál – hangsúlyozta Veres János.
Az állami közalapítványok száma is 20 százalékkal csökkent a korábbi 300-ról - egészítette ki a központi adminisztráció reformjával kapcsolatos információt a pénzügyminiszter. A jövő évi adóváltozatásokra vonatkozó újságírói kérdés elől kitért a szaktárca vezetője, mondván: „amiről a múlt héten tárgyaltunk egy zárt megbeszélésen, az a jövő évi gazdasági folyamatok előkészítésének témája volt, amely még nem érett meg a nyilvánosság számára alkalmas közlésre”.
Annyit elárult a pénzügyminiszter, hogy augusztus végére készülnek el a jövő évi adóváltozásokkal kapcsolatos elképzelésekkel. Megjegyezte, hogy a magyarországi tanácsadó cégek már ismerhető változtatási javaslatai nehezen emészthetőek, mivel a bevételek csökkenése jóval meghaladja a rendelkezésre álló várható forrásokat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.