Paulson: a lakáspiactól függ a pénzügyi rendszer, "ha kell, segítünk"
Az amerikai pénzügyi rendszer szilárd, a pénzintézetek 99 százaléka megfelelően tőkésített, azonban a pénzügyi piaci feszültség nem múlik el addig, amíg a lakáspiac nem stabilizálódik, mondta Henry Paulson amerikai pénzügyminiszter egy előadásában, amelyet a New York-i közkönyvtárban mondott.
Megismételte, hogy a két legnagyobb amerikai jelzáloghitel-intézetet (Fannie Mae, Freddie Mac) meg kell erősíteni. „Fontos, hogy a piacok tudják, segítünk tőkével, ha szükséges” – jelentette ki Paulson.
Ezzel megerősítette a múlt heti döntéseket: július 14-én az amerikai kormány és a Fed intézkedéseket jelentett be a jelzálogpiac valamelyes megregulázására és a két legnagyobb amerikai jelzáloghitel-intézetet megsegítésére, szükség esetére. Rendkívüli, kedvezményes hitelkeretet kaphatnak, és a kormányzat a részvényeikből is vásárolhat. A kongresszusi jóváhagyás még hátravan mindehhez. Paulson azonban azt is elismételte, hogy a kormányzat jelenleg nem tervez befektetést az érintett intézményekbe.
A pénzügyminiszter javasolta, hogy a bankok emeljék tőkéjüket, javítsák tőkemegfelelési mutatójukat, és vizsgálják felül osztalékpolitikájukat. Úgy vélte, a magasabb olaj- és élelmiszerárak "nem örömteliek", de az infláció "kezelhető".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.