Uniós támogatásból bontják a szolnoki cukorgyárat
Megkezdték a tavalyi év végén bezárt szolnoki cukorgyár lebontását, a munka várhatóan egy évig tart – közölte Pokol Balázs, a Mátra Cukor Zrt. igazgatósági elnöke.
A bontás után eltűnnek a gyárképet meghatározó épületek és berendezések, csupán a mostani iroda, a csomagolórészleg és az öt éve felépített cukorsiló marad meg. A gyár bezárása és lebontása az Európai Unióban (EU) 2006-ban elindított ágazati szerkezet-átalakítási program következménye. Ennek lényege, hogy a korábbi időszakhoz képest csökkent a cukorrépa átvételi ára, miközben a megváltozott körülmények mellett már nem versenyképes termelőket az EU jelentős összegű támogatással ösztönzi az ágazat elhagyására.
Ez a szerkezetátalakítási támogatás a német Nordzucker csoporthoz tartozó Mátra Cukor esetében, amely időközben szerencsi gyárát is bezárta, várhatóan a 20 milliárd forint körül lesz. Ebből kell finanszírozni többek között a bontási költségeket, az elbocsátásokkal járó kiadásokat, és a termelők is kapnak belőle – tette hozzá Pokol.
A szolnoki gyárban az épületek és berendezések lebontása mellett a környezetvédelmi előírások miatt a talajt is kicserélik, hogy eltüntessék az ipari szennyeződéseket. A bontáskor felhalmozódó több tízezer tonna építési törmeléket és egyéb anyagot a környéken lévő építkezéseken igyekeznek majd hasznosítani. A letisztított gyárterület átvételéről a Szolnoki Ipari Park Kft.-vel folytatnak tárgyalásokat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.