Kína gazdasági növekedése lassult
Kína haza összterméke 10,1 százalékkal volt nagyobb a második negyedévben az egy évvel korábbinál, jelentették a kínai statisztikai hivatalban csütörtökön.
A gazdaságot a világkereslet lanyhulása és a hazai hitelfeltételek szigorítása fékezte, az egyre bővülő lakossági fogyasztás azonban továbbra is erős forrást adott. Igaz, ennek ára a nagy infláció, de júniusban az is tovább enyhült, tizenkét hónapra számolva 7,1 százalékra a májusi 7,7 százalékról. Ez februárban tetőzött, 8,7 százalékon.
A kínai gazdaság növekedési üteme fokozatosan lassul, mióta a tavalyi második negyedévben, 12,6 százalékos éves ütemmel, csúcsot ért el. A tavalyi harmadik negyedben 11,5 százalékkal, az utolsóban 11,2 százalékkal, az idei első negyedben 10,6 százalékkal volt nagyobb a kínai GDP az egy évvel korábbinál.
A növekedés most is meghaladja a harmincéves átlagot, a lassulás megfelel a vártnak, mondta csütörtökön a kínai statisztikai hivatal szóvivője.
Az ipari termelés éves szintű növekedése, 15-16 százalék közötti ütemekkel, idén az első félévben elmaradt a tavalyi, 18,5 százalékos növekedési átlagtól.
Az export éves növekedése júniusra 17,6 százalékra lassult a tavaly nyári, 30 százalék körüli ütemekről.
A kiskereskedelmi forgalom ellenben júniusban 23 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit; tavaly nyáron 16 százalék körül volt az éves többlet. Tavaly egész évben 16,8 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Kínában, a 2006-os 13,7 százalék után.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.