Handelsblatt: lehangoló a magyar helyzet, de magas a termelékenység
Magyarország adócsökkentésekkel csábítja a beruházókat címmel, A kormány reformokkal akarja megakadályozni az új választásokat alcímmel közölt Budai Bernadett magyar kormányszóvivőt és Szabó Vilmos országgyűlési képviselőt megszólaltató elemzést a Handelsblatt.
Audi TT a győri gyártósoron. Megfakult a régi csillogásunk © audi.hu |
„A reformokat határozottan folytatni kell” – jelentette ki berlini látogatása során a lapnak Budai Bernadett, utalva arra, hogy a kormány „a közép irányvonalát” kívánja folytatni, azaz – mint a Handelsblatt idézte – elutasítva a konzervatív Fidesz populizmusát, de elkerülve a túlzottan kemény reformokat is.
A német napilap mindennek kapcsán emlékeztetett arra, hogy az országban jelenleg „politikai patthelyzet” uralkodik. A további reformok feletti vita miatt a liberálisok májusban kiléptek a kormánykoalícióból. A volt konzervatív miniszterelnök, Orbán Viktor vezette, erősen populista jelszavakat hangoztató Fidesz pedig egy referendum eredményeként leállította a mélyreható egészségügyi reform egyes részeit, s ezáltal megnehezíti a további szükséges változtatásokat – fogalmazott a Handelsblatt, majd ennek kapcsán már Szabó Vilmost, a szocialista párt politikusát idézte, aki egy telefoninterjúban megerősítette, hogy a cél az adócsökkentés. A képviselő kijelentette ugyanakkor, hogy konkrét számokról még túl korai beszélni.
A Handelsblatt szerint a kisebbségi kormány arra törekszik, hogy a liberálisokkal olyan megállapodást kössön, amely lehetővé teszi, hogy a kormány a soron következő, 2010-es parlamenti választásokig hivatalban maradhasson. Ehhez azonban további reformokra van szükség – írta a lap, rámutatva, hogy az előre hozott parlamenti választásokhoz sem a szocialistáknak, sem a liberálisoknak nem fűződik érdekük. A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint a szocialistáknak jelentős szavazatveszteséggel kellene számolniuk, a liberálisokat pedig az a veszély fenyegeti, hogy nem jutnak be a parlamentbe.
Mindezzel egy időben a kormánynak újra kell festenie a két évvel ezelőtti jobboldali radikális zavargások által elcsúfított Magyarország-képet – fogalmazott a lap. Noha a Daimler autógyár kecskeméti üzemének létrehozásával kapcsolatos döntés nyomán ismét pozitív jelentések láttak napvilágot Magyarországról, a helyzet általánosságban „lehangoló” – értékelt a Handelsblatt, idézve a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara legutóbbi jelentését, amely szerint a vállalatok jóval nagyobb kételyekkel ítélik meg a rövid távú magyarországi konjunkturális kilátásokat, mint a megelőző években.
Ezen túlmenően a jelentés megállapította azt is: a kamarában tömörült vállalatok úgy ítélték meg, hogy a beruházási légkör nem javult, sőt néhány vonatkozásban a megelőző évhez képest romlott. Ebből fakadóan Magyarország az alternatív beruházási helyszínekhez képest vesztett vonzerejéből, s csak a középmezőnyben foglal helyet.
A Handelsblatt szerint mindenekelőtt az adórendszeren kell változtatni, amely a közép- és kelet-európai térségben a legnagyobb terheket rója mind a munkaadókra, mind a munkavállalókra. Mindazonáltal „a magyarok országa” a régióban még mindig a legmagasabb termelékenységi mutatókat produkálja – írta végezetül a lap.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.