2008. május. 08. 16:46 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. május. 08. 15:48 Gazdaság

Bankszövetség: nem indokolt a devizaalapú hitelezés korlátozása

Felcsuti Péter, a Magyar Bankszövetség elnöke szerint nem indokolt, de nem is lenne eredményes Magyarországon a devizaalapú hitelezés korlátozása.

Felcsuti Péter, a Bankszövetség elnöke. Nem számol
jelentős forintleértkeléssel
© Horváth Szabolcs
A bankszövetség elnöke az osztrák Erste Bank vezérigazgatójának sajtónyilatkozatára reagált. Andreas Treichl szerint Magyarországon és Romániában a devizaalapú hitelezés lassítására volna szükség, ezzel a két ország egyik legsebezhetőbb pontjától szabadulna meg, amely a külföldi elemzők szemében kockázatnövelő tényező.

Felcsuti Péter úgy vélekedett, hogy az a veszély, amitől Andreas Treichl tart – a „makrosokk”, s ennek következtében a jelentős forintleértékelődés kockázata – a konvergenciaprogram előrehaladtával ma sokkal kisebb Magyarországon, mint két éve volt. A külső és belső egyensúlyi paraméterek azóta jelentősen javultak – mondta.

„Nem számolunk azzal, hogy jelentős forintleértékelésre kerülhet sor, ha mégis bekövetkezne, annak elsősorban külső, a világgazdaságból begyűrűző okai lennének. S mivel nem fundamentális okokból következne be, valószínűleg hamar helyre is állna az árfolyam” – hangsúlyozta a bankszövetség elnöke.

Felcsuti Péter emlékeztetett arra, hogy 2006 őszén sem volt jelentős kilengése a forintnak, s a nemzeti fizetőeszköz akkor is stabil maradt, amikor a jelzálogpiaci válság hatásai begyűrűztek a régióba. Beavatkozásra akkor volna szükség, ha akut veszély fenyegetne – jelentette ki. Úgy vélekedett: ha sor is kerülne valamilyen adminisztratív beavatkozásra – ilyen lehet a devizaalapú hitelek után a jegybanknál elhelyezett tartalék növelése -, az nem feltétlenül lenne eredményes. A forintpiac fejlettebb a régiós átlagnál, az intézkedés a forinthitelek mellé állított derivatívákkal kikerülhető lenne.

A magyar pénzügyi felügyeleti szervek által különösen kockázatosnak tartott jenalapú hitelezéssel kapcsolatban elmondta: a jen forintárfolyamának mozgása kiszámíthatatlan és nagyobb a volatilitása, mint az euróénak és a svájci frankénak, amelyekkel a forint viszonylag együtt mozog, ezért kockázatosabb a pénzügyileg tapasztalatlanabb ügyfelek számára.

A bankok szerint azonban a jenalapú hitelezést illetően nem adminisztratív tilalomra, hanem önkorlátozásra van szükség. Ezt célozta a bankszövetség által készített bankközi megállapodás, amihez a bankok csatlakozhatnak. A megállapodás lényeges eleme a részletes ügyféltájékoztatás és kockázatfeltárás, valamint a jenalapú hitelek arányának korlátozása az új hiteleken belül. A csatlakozók azt is vállalják, hogy jenben denominálva egységnyi fedezetre alacsonyabb összegű hitelt helyeznek ki – mondta Felcsuti Péter.

Az ügyfelek hitelképességének megítélésében – így a túlzott eladósodás megakadályozásában – sokat segíthet a teljes körű lakossági hitelnyilvántartás megteremtése. A bankszövetség elnöke szerint elvi egyetértés van abban, hogy erre szükség van, jó volna, ha az erre vonatkozó jogszabály minél előbb hatályba lépne.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.