A Mol a horvát kormánnyal tárgyal az INA sorsáról
A Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. 2007-ben jó évet zárt, az eredmények alapján stabil, kiszámítható a megtérülés - mondta Mosonyi György, a társaság vezérigazgatója.
Mol Mosonyi György, a Mol vezérigazgatója. Stabilizálják a hazai kitermelést © Mol |
A vezérigazgató kifejtette: a kőolaj-kitermelés szintén csökken Magyarországon, amit csak részben tud kompenzálni az akvizíciókból származó más országbeli kitermelés. Mivel tavaly 16 fúrásból 8 sikeres volt Magyarországon, a szénhidrogén-kitermelést 2008-ban a vállalat stabilizálni tudja, illetve 2010-től emelni képes a kitermelést a most meglévő portfolió alapján. A feldolgozás-kereskedelem esetében 8 százalékkal nőtt tavaly az értékesítés, ami jóval magasabb a piaci 3-4 százalékos átlagnál. A tervezett, 8 országban működő gázszállító cég bevonásával létrehozandó egységes szállító-rendszerről és együttműködéséről közölte: ha megvalósul az együttműködés, akkor nő az ellátásbiztonság, s az iparági verseny is élénkül. Arad és Algyő között 2009 végére kiépítenek egy új vezetéket, s gondolkodnak a horvát-magyar összeköttetésről is. Ezáltal szintén javul az ellátásbiztonság, s tovább bővülhet a piac. A vezérigazgató szerint fontos az előrelépés a regionális együttműködésben, s reményét fejezte ki, hogy jól haladnak majd a tárgyalások.
Mosonyi György a jövőről elmondta: az elmúlt időszakéval azonos piaci körülmények között a Mol meg tudja ismételni a tavalyi eredményeket. Az elemzők többsége az idén hordónként átlagosan 80 dollár körüli olajárra számít. Az előrejelzések szerint a finomítói árrések is 100 dollár felettiek lesznek a benzin és a gázolaj tonnánkénti ára esetében, s mivel a Mol-nak rendkívül jó hatékonyságú finomítói vannak, ez előnyös lesz számára. Az egyetlen bizonytalan tényező a dollár árfolyamának alakulása az euróhoz képest.
A vezérigazgató kifejtette, hogy a kitermelést az idén lényegében stabilizálják, s azt várják, hogy részben az orosz kitermelés felfutásával 2009-2010 körül már nőni fog akvizíciók nélkül is. A Mol azonban most is tárgyal oroszországi, pakisztáni és nyugat-afrikai lehetőségekről, s együtt akar működni az indiai és líbiai állami olajcégekkel is. A cég reméli továbbá, hogy növelni tudja a horvát INA-ban való részesedését, amelyben az ottani állami tulajdonrész 50 százalék alá csökkent. Mosonyi György elmondta: hamarosan tárgyalni fognak a horvát kormánnyal az INA további sorsáról, s remélik, hogy a Mol szempontjából jól alakulnak a megbeszélések. A vezérigazgató elmondta, hogy a most napi 42 millió köbméter kapacitású, Ukrajnán is keresztül jövő gázvezeték magyarországi szakaszát bővítik, s így 30 millió köbméterrel, 72 millió köbméterre növelik a napi betáplálási kapacitást. A beruházás 2009-re valósul meg.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.