Tenger alatti gáz: nem vitatkoznak, közösködnek
Japán és Kína a Kelet-kínai-tenger vitatott hovatartozású vizei alatt meghúzódó gázmezők közös kitermelésére és a haszon megosztására készül – jelentette hétfőn egy japán üzleti lap.
A Nikkei jelentése szerint a két ország olyan kompromisszumról tárgyal, amelynek jegyében félretennék elhúzódó vitájukat arról a kérdésről, hogy kit illet a térség feletti fennhatóság joga, helyette inkább nekilátnának a közös kiaknázásnak.
Japán teremtené elő a hozzá közelebb eső gázmezők kiaknázásához szükséges költségek több mint felét, s Kína ugyanezt tenné a hozzá közelebb lévő gázmezők esetében – áll a Nikkei jelentésében.
Az egyes gázmezők kiaknázásának haszna egyelőre a befektetett összegek arányában oszlana meg a felek között, de hosszabb távon ki akarnak dolgozni egy olyan rendszert, amelyben egyenlően osztanák meg az összes gázmező kiaknázásának együttes hasznát.
Tokió és Peking igyekszik megoldani ezt a kérdést még Hu Csin-tao kínai elnök tavasszal esedékes tokiói látogatása előtt – írta a japán lap. Macsimura Nobutaka, a japán kabinet főtitkára „nagymértékben pontatlannak” nevezte a lap jelentését, de nem tért ki részletekre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.