2008. január. 27. 16:10 MTI Utolsó frissítés: 2008. január. 27. 16:09 Gazdaság

Pesszimista volt az idei Davos

Az idei davosi világgazdasági fórum elég pesszimistára sikeredett, eltérően az előzőektől, amelyekből sugárzott a bizakodás. A informális világtalálkozón részt vevő politikusok és gazdasági vezetők kénytelenek voltak megállapítani, hogy a sokéves, látványos gazdasági növekedés időszaka éppen mostanában véget ér.

A vasárnap befejeződő összejövetelen az amerikai külügyminiszter, Condoleezza Rice azt mondta, meggyőződése, hogy az amerikai gazdaság továbbra is a világgazdasági növekedés fontos motorja marad. Ezzel azonban senkit sem győzött meg, hacsak nem arról, hogy ha az amerikai "motor" köhög, akkor alkalmasint a világgazdaság is lassításra kényszerül.

Kincstári optimizmus gyanús volt Francois Fillon francia miniszterelnök kijelentése is Davosban arról, hogy "az európai gazdaság alapjai egészében véve egészségesek, és különösen igaz ez Franciaországra nézve", írta vasárnap az AFP hírügynökség.

A világgazdasági fórum panelvitáiban sokkal borúsabb hangok hallatszottak. Recesszió lesz az Egyesült Államokban, erős lassulás Európában és némi lassulás a felzárkózó gazdaságú országokban is, ez volt a közgazdászok, elemzők többségének véleménye Davosban.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója, Dominique Strauss-Kahn "komoly és világméretű" választ sürgetett: bankártól szokatlan módon javasolta, hogy a világ mértékadó kormányai állítsák a költségvetési politikát a gazdasági növekedés szolgálatába, és ne csak a pénzügyi eszközökre összpontosítsanak. Davosban sok bírálat érte a központi bankokat, amiért a múltban nem ellenőrizték elég szigorúan a mind bonyolultabb és homályosabb pénz- és tőkepiaci technikák kifejlődését, hogy azután a piacok segítségére kelljen sietniük, amikor beköszöntött a hitelválság a bankközi kölcsönzésben. Az Európai Központi Bank (EKB) elnöke, Jean-Claude Trichet viszont meglehetősen "fatalista" véleményt szegezett ezzel szembe, úgy vélvén Davosban, hogy a piaci kiigazítás "várható volt, és szükséges is", írta az AFP. Az EKB elnöke visszautasította azokat a - főleg ismét politikusi körökből származó - követeléseket, hogy az EKB csökkentse alapkamatát az amerikai Fed mintájára, megmentendő a gazdasági növekedést. Csakúgy, mint mindig, Trichet ezúttal is hangsúlyozta: kizárólag az infláció elleni harc határozza meg az EKB cselekvését.

A nemzetközi kereskedelmet illetően különösen borús jóslatot tett az EU kereskedelmi biztosa, a brit Peter Mandelson, mondván, hogy "tisztességes temetésre" számíthat a világkereskedelmi tárgyalások dohai fordulója a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) keretében.

A korábbi években tapasztaltnál gyengébb volt az aktivitás a "gazdagok fóruma" ellen is az idén: vasárnap mindössze százan tüntettek Davosban a világtalálkozó ellen - igaz, most a korábbiaknál is szörnyűbb volt az időjárás, majdnem egész héten zuhogott a hó Davosban.
zöldhasú
Hirdetés