Brüsszel dicsérte a német stabilitást, bírálta lasú brit konszolidációt
Dicsérte a német államháztartási konszolidációt szerdán kiadott értékelésében az Európai Bizottság, miközben bírálta Nagy-Britanniát ugyanennek az elhúzódásáért.
Az Európai Unió végrehajtó testülete a magyarral együtt értékelte a brit és a svéd konvergenciaprogramot, illetve négy euróövezeti ország – Németország, Finnország, Hollandia és Luxemburg – gazdasági stabilitási programját.
Elmarasztaló hangvételű értékelést egyedül Nagy-Britannia kapott. „Az Egyesült Királyságban a költségvetés helyzete a jelenlegi költségvetési évben várhatóan jelentősen romlik, és a következő évet érintő előrejelzések a nem kifejezetten kedvező gazdasági helyzet tükrében optimistának tűnnek” – áll az értékelésben, amely szerint Londonnak „célul kell kitűznie, hogy a programidőszakban lényegesen javítja költségvetési egyenlegét, és jelentős mértékben erősíti a költségvetési konszolidáció ütemét”. Várható Brüsszel szerint az is, hogy az ország az államháztartási hiány tekintetében a közeljövőben túllépi a GDP 3 százalékában rögzített referenciaértéket.
Németország esetében Brüsszel az egyensúlyos államháztartási mérleget méltatta. Joaquín Almunia pénzügyi biztos pozitívumként emelte ki Berlin irányában azt, amiért Magyarországot elmarasztalta: a többé-kevésbé váratlan többletbevételek hiánycsökkentési célú felhasználását és a kiadások kézben tartását. A német államháztartási célok teljesítésére Brüsszel csekély kockázatot lát, az államháztartás középtávú fenntarthatóságát azonban közepesen kockázatosnak minősítette.
Luxemburg csekély hiánnyal, Hollandia az egyensúly közelében, Finnország 4,5 százalékos többlettel zárta a tavalyi évet. Az előző kettőt hosszabb távon a konszolidációs lépések, illetve a szerkezeti reformok megerősítésére sürgette Brüsszel, Helsinkinek nem tett ajánlásokat.
Svédországban 3 százalékos többlettel zárt az államháztartás tavaly, ez túlteljesíti az ország egyszázalékos középtávú célkitűzését. Egyelőre Stockholmnak sem kell uniós ajánlásokkal számolnia.
A brüsszeli bizottság jövő szerdán vizsgálja meg az EU-tagországok következő csoportjának programjait. Évente egyszer minden tagállam értékelésére sor kerül. Február 12-én az Európai Unió pénzügyminisztereinek tanácsa várhatóan megvitatja az összes programot.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.