Kiszállt az Allianz a Takarékbankból
Az Allianz Hungária Biztosító kiszállt a takarékszövetkezetek csúcsbankjából, a Takarékbankból – közölte Lenkei Anikó, a biztosító társaság kommunikációs igazgatója.
Az Allianz 6,193 százalékos pakettjét a DZ Bank Deutsche Zentral-Genossenschaftsbank AG vásárolta meg, amely már megkapta a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) engedélyét is ahhoz, hogy korábbi 30 százalékos részesedését 36,193 százalékra emelje a Takarékbankban.
A Takarékbankot a takarékszövetkezetek alapították 1989-ben. A bank konszolidációja során azonban állami tulajdonba került a részvénytőke 66 százaléka, amit az Allianz és a DZ Bank (korábbi nevén DG Bank) konzorciuma szerzett meg 1997-ben, az állami részvénypakett értékesítésére kiírt privatizációs pályázat nyerteseként. A takarékszövetkezetek egyébként 2004-ben ismét többségbe kerültek, a Takarékbank honlapja szerint jelenleg 63,801 százalékot birtokolnak; 0,006 százalék egyéb befektetők tulajdonában van.
A Takarékbank jegyzett tőkéje a hitelintézet gyorsjelentése szerint 2007. június 30-án 2,041 milliárd forint, saját tőkéje 9,48 milliárd forint volt. A hitelintézet 2007 első félévében 618 millió forint adózott nyereséget ért el 275,1 milliárd forint mérlegfőösszeg mellett, ami 3,2, illetve 12 százalékos bővülés az előző év első félévéhez képest.
Úgy tűnik, az Allianz portfoliótisztítást hajt végre - ezt a feltételezést a biztosító nem kommentálta -, a közelmúltban ugyanis engedélyt kért arra is, hogy január 1-jével átadhassa az MKB Életbiztosítónak "csoportos hitelfedezeti személybiztosítási szerződés a személyi kölcsön, a folyószámlahitel, valamint a hitelkártya típusú hitelekhez" megnevezésű állományát, amit a felügyelet jóváhagyott.
Az Allianz és az MKB Bank hosszú éveken át stratégiai partnerek voltak. A biztosító azonban 2006-ban megalapította saját kereskedelmi bankját (Allianz Bank), majd 2007-ben az MKB Bank is elindította saját biztosítóit (MKB Általános Biztosító és MKB Életbiztosító), ami némileg lazíthatott az együttműködésen. A jó kapcsolat azonban megmaradt, mint az állomány-átruházási tranzakció is mutatja.
Az Allianz az elmúlt években többször hangsúlyozta: stratégiai célja, hogy komplex szolgáltatásokat nyújtó pénzügyi házzá váljon. A biztosító ennek jegyében szerzett szakmai befektetőként részesedést az FHB Jelzálogbankban annak 2003. évi privatizációja során, majd 2006-ban, a szavazatelsőbbségi részvényosztályban lezajlott tulajdonosi átrendeződés során megszerezte a különleges jogosítványokat hordozó szavazatelsőbbségi részvények többségét. A biztosító 2007. október 31-én a jelzálogbank negyedik legnagyobb tulajdonosa volt a teljes alaptőkét tekintve 9,91 százalékos részesedéssel. „Az FHB-val való kapcsolatunkban nem tervezünk változtatást” – válaszolta a biztosító a jelzálogbankkal kapcsolatos hosszú távú terveit firtató kérdésre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.