Harmincmilliárdos ingatlanértékesítési bevétel
A kormányzati negyed beruházás elhalasztása ellenére is befolyhat a tervezett 30 milliárd forint ingatlanértékesítési bevétel a központi költségvetésbe - mondta el Tátrai Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) vezérigazgatója.
Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a kormányzati negyedet illetően a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) jogutóda nem az MNV Zrt., hanem a kormányzati projektiroda Kft., jelenleg valamennyi szerződést erre a cégre cedálják.
Tátrai szerint februárban alakítják ki azokat a normákat, amelyek alapján kiderül, hogy a költségvetési szerveknek adott létszámához mekkora alapterületű iroda szükséges. A bérleti díjat ekkora alapterülethez biztosítja a költségvetés. Amennyiben ennél nagyobbat használ egy szervezet, akkor vagy kigazdálkodja a plusz bérleti díjat, vagy kisebbe költözik, esetleg egy másik szervezet költözik be mellé. Példaként említette, hogy a minisztériumokban az elmúlt két évben tapasztalt létszámcsökkenését nem követte az irodaterületek mérséklődése. A Budapesten lévő összes költségvetési szerv racionalizálását megkezdik - mondta, hozzátéve, hogy a lánc végén lesznek értékesíthető, vagy bérbe adható szabad ingatlanok. A bérleti szerződések megkötésének határideje június 31-e.
Ugyancsak kérdésre válaszolva kifejtette, hogy sem a Volán társaságok, sem az MVM esetében nem folyik értékesítés előkészítése. Azt azonban elismerte, hogy a Volán társaságok esetében az üzleti tervek előkészítése zajlik, ezekből pedig le lehet vonni következtetéseket a cégek kívánatos jövőjével kapcsolatban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.