2008. január. 14. 07:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. január. 13. 20:42 Gazdaság

Befektetési tanácsok január közepére

A nemzetközi kereskedésben a fejlett piacokon tovább estek a hozamok. Az európai kötvények vételét, az amerikaiaknál kivárást javasolunk. Ami a részvényeket illeti, a fejlett piacokon Európában talán vannak lehetőségek, a fejlődő régióban pedig Oroszország, India, Dél-Amerika, esetleg Dél-Korea lehet kedvező befektetési célpont.

A héten elhangzott gazdasági vezetői értékelések/várakozások és az elemző cégek irányából érkező jelzések szerint erősen nőtt az esélye annak, hogy az Egyesült Államok gazdasága recesszióba süllyed, sőt, a Goldman Sachs elemzése szerint a japán gazdaság is hasonlóképpen járhat. Közben az Európai Központi Bank (ECB) változatlanul hagyta az irányadó kamatot, mivel a gazdaság élénkítésénél ezúttal is erősebben hatottak az inflációs félelmek, melyeket a nyersanyagok és a mezőgazdasági termékek árának emelkedése hajt. Pedig a bankközi kamatok továbbra sem mérséklődnek érdemben, így szükség lenne a kamatvágásra.

A hazai piacon a forint csütörtöki erősödése következett be az ECB-döntés után, mivel az EUR erősödése minden esetben lökést ad a forintnak az euróval szemben is. Ez várhatóan csak átmeneti lesz, mivel korábban sem árazta a piac a kamatkülönbözet változását. Mindenesetre most jól jött egy kis hozamcsökkenés, mert azok, akik korábban bennragadtak pozícióikban, kedvező kiszállási pontot találhattak a hosszú kötvények esetében. A részvénypiacok erős mozgásokat produkáltak a héten is, de összességében negatív az egyenleg, mivel a recessziós félelmek lassan ide is átterjednek. Ez természetes, hiszen a recesszió a vállalatok gazdálkodásában is jelentős negatív hatásokat indukálhat.

Devizapiac. A devizapiacokon a dollár további gyengülését láthattuk, miután az ECB változatlanul hagyta irányadó kamatát és közben Ben Bernanke nyilatkozata szerint a FED továbbra is elkötelezett az agresszív kamatvágások mellett. Ez azért erősíthette az EUR-t, mert a FED eltökéltsége a recessziós félelmeket erősíti a befektetőkben.














Így a dollár visszatért a korábbi (hosszú távú) gyengülő trendjébe, ami 2006-ben és 2007-ben is több mint 10 százalékos értékvesztést jelentett az euróval szemben. Erre most nem számítunk, de 5 százalék körüli mértékű gyengülés minden továbbbi nélkül lehetséges 2008 folyamán. De mi a helyzet rövidtávon? A közeli jövőben a dollár akár történelmi mélypontra eshet az EUR-val szemben. Ez azt jelenti, hogy a keresztárfolyam elérheti az 1,49-es értéket, de innen már – átmeneti – erősödés jöhet, így ekkor érdemes lehet dollárba fektetni. Ennek az erősödésnek a mértéke azonban igen korlátos, ma az 1,46-os szint látszik elérhetőnek.

A finanszírozó devizák (JPY, CHF) helyzete jelentősen nem változott a többi vezető (USD, EUR) devizához mérten, de a trend továbbra is a beszűkülés jeleit mutatja az EUR/JPY esetében, ami figyelmeztető jel lehet. Ha ez a szűkülés és oldalazás eltart még egy hónapig, akkor már szignifikáns mértékben kiesik a trendből a devizapár. Ezután a yen gyors felértékelődése következhet, ami a feltörekvő piacokra nézve veszélyes tényező lehet, de a kockázatvállalási hajlandóságot általánosan is csökkenti, így az árupiaci termékek körében tapasztalt jelentős növekedés is alábbhagyhat, sőt akár eső trend is kialakulhat. Ez a veszély ma még nem meghatározó, így a rövid távú várakozásainkat sem befolyásolja, de érdemes figyelni a fent említett devizapár(ok) mozgásaira.



A forint mozgása a vezető devizákkal szemben nem volt jelentős, ráadásul ezek a mozgások is inkább a nemzetközi folyamatoknak köszönhetők, semmint a hazai makrogazdasági eseményeknek. De nem szabad elfelejteni, hogy a 2007-es külkereskedelmi mérleg, valamint az államháztartás decemberi adatai azt mutatják, hogy a hiányszámok kedvezőbben alakulnak, mint a kormány tervszámaiban szerepeltek, sőt, még egyes elemzők várakozásait is meghaladják.

A kormány ezért már fontolóra vette, hogy az áfakulcs emelése mellett a foglalkoztatottak bérére rakódó terheken enyhítsen, hiszen a foglalkoztatás, valamint a beruházások szintje alacsony szintre esett 2007-ben, ami a jövőt tekintve nem kedvez a gazdasági növekedésnek. Pedig ma a legfontosabb feladat a gazdasági növekedés gyorsítása, hiszen 2007 negyedik negyedévében már a stagnálással egyenértékű növekedési adatokat láthattunk. Közben persze nem szabad elfelejteni, hogy az eddigi hiánylefaragás a bevételek növelésén és nem a kiadások csökkentésén alapult. A kiadások csak olyan módon csökkentek, hogy korábbi projekteket az állam leállított, vagy késlelteti megvalósításukat, nem pedig úgy, hogy az állam működésének hatékonyságán javítottak volna. Ez pedig elengedhetetlen feltétele a versenyképesség növelésének.

Milyen kilátások vannak tehát a forint árfolyama tekintetében? A hiányadatok, valamint a spekulatív tőkebeáramlás erősítik, a növekedési adatok, valamint a tőkekiáramlás gyengítik a forintot. A tőkeáramlás iránya ma attól függ, hogy a befektetők bíznak-e abban, hogy beindul a növekedés. Nos, a külső gazdasági környezet nem kedvez a növekedés gyorsulásának, de az MNB is elégedettnek látszik, ami a forint jelenlegi árfolyamát illeti. Tehát érdemi erősödésre nem számítunk, miközben a gyengülés mellett több érvet is fel tudunk sorakoztatni. Marad a sávkereskedés, az oldalazó mozgás a forint piacán. Az euróval szemben itt is megfigyelhető a beszűkülés, ezért nem elképzelhetetlen a kitörés sem, ami a gyors gyengülés irányába sokkal valószínűbb, mint az erősödő irányban. Ajánlásunk tehát: dollár vétele az 1,49-es szint elérése/meghaladása esetén, valamint euró vétele forinttal szemben.

A rövid kötvények tartását javasoljuk (Oldaltörés)

Kötvénypiac. A nemzetközi kereskedésben a fejlett piacokon tovább estek a hozamok, így a tíz éves amerikai államkötvények hozama immár a 4,8 százalékhoz közelít. Ez lassan három éves mélypontot jelent, de történelmi távon vizsgálva is alacsonynak számít. A továbbiakban nem tartjuk a kockázatokkal arányosnak a várható hozamot, mivel az újabb hozamcsökkenést korlátosnak látjuk, de azt is figyelembe kell vennünk, hogy közben a dollár további gyengülése következhet be. Így itt nem javasolunk vételeket.

Az európai kötvénypiacon is enyhe csökkenést láthattunk, ami a forint gyengülése esetén kiemelkedő befektetési lehetőséget kínál, még akkor is, ha az ECB kamatvágása egyre késik és a közeli jövőben sem fog bekövetkezni.



És mi történt itthon? Nos, a helyzet kissé változott, mivel az egyensúlyi adatok javulásával egyre többen gondolkodnak a hosszú kötvények vételében. Ez annak köszönhető, hogy a távoli lejáratok esetében a 2010-ig terjedő időszakban bármikor bekövetkező gyorsuló növekedés jótékony hatással lehet a hozamszintekre, így kiugróan magas hozamot jelenthet a 10-15 éves állampapírok vétele. De ez csak az egyik verzió. Mi inkább azt gondoljuk, hogy egyes befektetők (spekulánsok) igyekeznek megelőzni másokat (a végbefektetőket), mielőtt még a statisztikák is egyértelműen alátámasztanák a növekedés tényleges beindulását. Tehát ma csak átmeneti a hozamok csökkenése, a továbbiakban ismét emelkedhetnek.

Ezért továbbra is csak a rövid (max. 1 év) kötvények tartását javasoljuk, miközben az európai kötvények vételét, az amerikaiaknál kivárást javasolunk.

Érdekes befektetési helyzetek (Oldaltörés)


Részvénypiac. A részvénypiacokon érdekes eseményeknek lehettünk tanúi az elmúlt napokban. A fejlődő régiók egyre inkább elszakadni látszanak az amerikai piaci mozgásoktól. Sokkal inkább az EUR/JPY, valamint az USD/JPY határozza meg lépéseiket. Így fordulhatott elő, hogy az amerikai piacok a nyári válság okozta esés szintjei alá is estek, miközben – bár ezek a piacok is estek – a feltörekvők még nem érték el ezeket a szinteket. Ugyanakkor figyelmeztető jel, hogy – csakúgy, mint a nyersolaj esetében – szinte a világ összes tőzsdéjén elég komoly felső korlátok épültek ki 2007 során (BOVESPA: 65 000 pont, Hang-Seng: 30 000 pont, DAX: 8000 pont, FTSE-100: 6700 pont), amely szintektől már eléggé eltávolodtunk. Kérdés, hogy ez a távolság biztonságot jelent (alulárazottak a részvények?), vagy pedig trendforduló előjeleként (a korábbi nyereség-növekedések nem tarhatók?) értelmezendő.

Véleményünk szerint ma a piac nem feltétlenül koncentrál ezekre a kérdésekre, sokkal inkább a devizapiaci mozgásokra, de az év során a feltett kérdésekre adott válaszok egyre komolyabb meghatározói lesznek a befektetési döntéseknek. Ma azt tudjuk mondani, hogy a fejlett piacokon Európában talán vannak lehetőségek, a fejlődő régióban pedig Oroszország, India, Dél-Amerika, esetleg Dél-Korea lehet kedvező befektetési célpont.




A hét még jól indult itthon, az első két kereskedési napon több mint 800 pontos emelkedést láthattunk, ami főként az OTP-nek és az Mtelekomnak köszönhető, de a Richter sem szerepelt rosszul, míg a MOL egyre gyengébb teljesítményt mutat. Az OTP esetében hektikus piac alakult ki, mivel a Garancia eladása kapcsán felmerülő kérdések napról napra új megvilágításba helyezik a bankpapír árazását. Ma 8400 forint alatt vételt, 8800 forint felett eladást javasolunk, de érdemes akár csak a vételi szinteket keresni és lassan gyűjtögetni a bankpapírt.

Az Mtelekom esetében még nincs döntés, tehát addig, amíg esélyes a hazai szolgáltató a szlovén telefontársaság megvételére, de közben esik a piac, érdemes venni a részvények. A Mol esetében is vételt javasolunk, de csak a 22 000 forintos szint elérése esetén, addig kivárást tanácsolunk. A Richter esetében ma szintén a kivárást tartjuk jónak, de itt ma nem nagyon látszik elérhetőnek a belépési pont, ami 39000 forint alatt lenne. Ugyanakkor a további emelkedésben sem bízunk, legalábbis nem olyan mértékben, ami indokolná a jelenlegi szintek (41 000 forint fölött) melletti vételeket.

De mi a helyzet a kisebb részvények piacán?
















Az utóbbi egy hónap alatt a teljesítményben nem volt jelentős eltérés a két piaci szegmensben, ám a volatilitásról ugyanezt nem mondhatjuk el. Míg decemberben – rosszabb teljesítmény mellett – a kispapírok kevéssé voltak volatilisak, addig januárban fordult a helyzet; a kispapírok jó teljesítménye megemelkedett volatilitást hozott. A kockázatok tehát emelkedőben vannak, mégis érdekes befektetési helyzetet látunk. A Synergon, a Rába, valamint az FHB esetében már belépési pontra értek az árszintek.


Ajánlások (Oldaltörés)

- Állampapírpiac:

1 évnél rövidebb kötvények – vétel (HUF, EUR)

- Vállalati kötvények:

Eladás

- Nemzetközi részvénypiac:

Orosz, indiai, dél-amerikai részvények –vétel, többi eladás

- Hazai részvénypiac:

Esésben vétel: OTP (8400), Mol (22 000), Mtelekom (880), Richter (39 000)

Vétel: Synergon, Rába, FHB

- Befektetési alapok:

Orosz, indiai, dél-amerikai részvényalapok – vétel


Fürjes Szabolcs

zöldhasú
Hirdetés