Drágulnak a fővárosi közszolgáltatások januártól
Budapesten januártól szinte minden közszolgáltatás ára a kormány konvergenciaprogramjában jelzett csaknem ötszázalékos inflációnál nagyobb mértékben drágul.
A BKV tarifái az ideihez hasonlóan jövőre is átlagosan 13 százalékkal emelkednek. E szerint a csak nappal használható vonaljegy ára 270 forint, az éjszakai jegyé pedig 350 forint lesz. A 30 napos dolgozói bérletért 8250 forintot, a tanuló-nyugdíjas bérletért 3250 forint kell majd fizetni. Lesz olyan jegyfajta, ami 22 százalékkal drágul, és lesz olyan is, mint a 65 évnél fiatalabb nyugdíjasok agglomerációs HÉV-bérlete, amelyért esetenként 10-szer többet kell kifizetni.
Mintegy 13,7 százalékkal drágul a szemétszállítás díja. A csatornahasználatért 9,9 százalékkal, a vízfogyasztásért 8,8 százalékkal, a szennyvízszippantásért 8,6 százalékkal, a kéményseprésekért pedig 4,4 százalékkal több pénzt kérnek jövőre. A kegyeleti közszolgáltatások ára 9,3 százalékkal nő, a szabadáras szolgáltatásoké viszont 10 százalékkal csökken.
A távhő díjszerkezetének módosításával az alapdíjat jövő évre befagyasztották. A hődíj viszont negyedévente a gáz árának függvényében emelkedik vagy csökken majd. A januári ötszázalékos gázáremelés miatt februártól négy százalékkal nő a távfűtés hődíja. Az új szabályozás szerint alapesetben 35-65 százalékra csökken az alapdíj-hődíj aránya. Aki igényli, az maradhat a jelenlegi 48-52 százalékos alapdíj-hődíj aránynál. Ez hidegebb időjárás esetén előnyösebb a fogyasztóknak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.