A Gazprom az egyik fő tényező az OMV-Mol vitában
Miközben az OMV és a Mol közötti huzavona első látásra az Európai Unión belüli belső piaci akadályokról szóló, ismerős történetnek tűnik, a Gazprom orosz energiaóriás színfalak mögötti szerepe szintén jelentős mértékben része a vitának – írta pénteken utcára került számában a Brüsszelben kiadott European Voice című hetilap, amely kizárólag uniós ügyekkel foglalkozik, de független az EU-szervektől.
Egy ágyban az ellenséggel című cikkében a lap leszögezi, hogy Közép-Európában minden energiacég üzletel a jelentős részben a Kreml irányítása alatt álló Gazprommal, „akár tetszik ez országa kormányának és a cégvezetésnek, akár nem”. Alexandros Petersent, egy neves londoni elemző cég szakértőjét idézve az Economist-csoporthoz tartozó lap azt írta, hogy a Gazprom – az OMV-ben is meglévő – ausztriai kapcsolatain keresztül a Kreml vezényli a Molra vonatkozó osztrák felvásárlási kísérletet.
Ez ugyanakkor felveti azt az aggodalmat is, hogy valójában ki dirigál az EU energiapiacán. A közép-európai ügylet is egyik útja annak, hogy a Gazprom növelje befolyását ezen a piacon – tette hozzá a European Voice.
A lap egyúttal úgy vélte, hogy a Mol és a magyar kormány kettős játékot játszik. Miközben a színfalak mögött tiltakoznak az ellen, hogy a háttérből a Gazprom irányítja a történéseket, a másik oldalon segítenek az orosz energiaóriásnak abban, hogy terjeszkedjen az unióban. A lap a Kék Áramlat gázvezeték támogatását hozta fel példának, emlékeztetve arra is, hogy Magyarország emellett kulcsszereplő a Nabucco-projektben is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.