Marad a GMO-tilalom, Fodor támogatja
Nem jutottak döntésre az Európai Unió tagországainak környezetvédelmi miniszterei keddi luxembourgi találkozójukon abban a kérdésben, hogy Ausztriának fel kell-e oldania a génjeikben módosított növények forgalmazásának tilalmát.
Az osztrák tilalom két - egy amerikai és egy német - kukoricafajta kapcsán került ismét napirendre a hivatalos miniszteri találkozón, az Európai Bizottság kérésére. Mivel immár harmadszori szavazásra egyik oldalon sem alakult ki elégséges többség, a brüsszeli végrehajtó EU-testület a közeljövőben elrendelheti az osztrák tilalom feloldását, és ha Bécs továbbra sem enged, az Európai Bíróság elé viheti az ügyet. Kedden a 27 EU-tagország több mint a fele az osztrák álláspont mellett szavazott, ugyanakkor a többség nem volt elegendő ahhoz, hogy egyértelmű határozat születhessék belőle.
Fodor Gábor szerint politikai konfliktushoz is vezethet az unión belül, ha a bizottság a most tapasztalt "nagyon jelentős szavazattöbbség" ellenére a bírósági eljárást választja. - Ma már meggyőző többségben vagyunk, és lehet, hogy egy év múlva már meglesz a szükséges szavazatmennyiség - fejtette ki. Úgy vélte, nemzetközi tendencia is, hogy egyre nagyobb az idegenkedés a génmódosított termékektől azok nem eléggé ismert hatásai miatt. Példaként említette a francia hozzáállás változását is, amelyet Nicolas Sarkozy francia elnök minap jelentett be "zöld forradalmi" elképzelései között. A magyar álláspontot minden nemzetközi konfliktus mellett is őrizni kell - szögezte le Fodor Gábor.
- Folyamatosan fel fog értékelődni az a pozíció, amelyet Magyarország is képvisel, nevezetesen hogy olyan mezőgazdasági terményekkel tudunk saját piacra és külföldi piacra is megjelenni, amelyek mentesek a génmódosított növényektől - hangoztatta Fodor. Kijelentette: úgy ítéli meg, hogy alapvetően felül kell vizsgálni az EU-nak a génmódosításra vonatkozó szabályait és az érintett szervezetek működését is. A folyamat nem elég átlátható, és a friss tudományos eredményeket nem veszik kellőképpen figyelembe.
Magyarország 2005-ben környezetvédelmi indokok alapján Ausztriához hasonlóan betiltotta egyes kukoricafajták vetőmagjának Magyarország területén történő előállítását, felhasználását, forgalmazását és behozatalát. A magyar kormány már értésre adta: fontos számára, hogy csak olyan termékek kerüljenek forgalomba az EU-ban, amelyek nagyon szigorú vizsgálaton estek át és maximálisan biztonságosnak bizonyultak.
Az Európai Bizottság mostani kezdeményezése már csupán a forgalmazásra és értékesítésre vonatkozott, a termesztési tilalom minden további nélkül fenntartható. Fodor Gábor szerint ez is elmozdulást jelent a magyar álláspont irányában.
Az EU-t mindazonáltal nemzetközi konfliktus is fenyegeti, ha egy hónapon belül nem éri el, hogy tagországai számolják fel a GMO-mentességet garantáló kereskedelmi rendelkezéseket. A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) döntéseire hivatkozva ugyanis az unió ez esetben - november 21. után - nemzetközi kereskedelmi korlátozásokkal lenne sújtható.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.