2007. október. 25. 10:50 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. október. 25. 10:43 Gazdaság

IBM: fejleszteni kell a vezetői utánpótlás kinevelését

A humán erőforrás (HR) igazgatók háromnegyede az egyik legsúlyosabb problémának és erőteljesen fejlesztendő területnek tartja az új vezetők kinevelését az IBM üzleti tanácsadó egységének (IBM Global Business Services) és az Economist kutatási részlegének (Economist Intelligence Unit) legújabb, globális emberi erőforrás témájú kutatási beszámolója szerint.

Az IBM közölte: a felmérés során 40 országban – köztük Magyarországon is – összesen négyszáz HR igazgatót kérdeztek meg arról, hogy milyen kihívások előtt állnak, s mely kérdéseket tartják a legégetőbbnek.

A közlemény idézi Gruhala Pétert, az IBM Magyarország üzleti tanácsadó egységének igazgatóját, aki szerint a hatékony vezető nemcsak arról ismerszik meg, hogy hozza a számokat és keresztülverekszi magát a viharos időszakokon, hanem arról is, hogy olyan környezetet teremt, ami vonzza és megtartja a tehetségeket és a kiemelkedően teljesítőket. Ez azért fontos, mert a cégeknek fenn kell tartaniuk a később menedzserekké kinevezhető munkatársak csoportját.

A kutatás során megkérdezettek több mint fele úgy vélte, vállalata nem tud megbirkózni azzal a feladattal, hogy munkatársaik tudását és készségeit olyan irányban és ütemben fejlessze, ahogyan azt az üzleti élet megkívánja. További gond, hogy sokszor a kollégák ismeretei nincsenek szinkronban a cég célkitűzéseivel.

A tanulmány szerint a gazdálkodó szervezetek számára kulcsfontosságú, hogy képesek legyenek felmérni, milyen készségekre lesz szükségük a jövőben, és munkatársaik kritikus tömegénél gyorsan fejlesszék ki a szükséges kompetenciákat.

A tanulmány három, az eredmények szempontjából kritikus személyzeti faktort határoz meg: az első szerint meg kell jósolni, hogy az üzlet fejlődése és változása milyen személyi képességeket követel meg a következő 3-5 évben. A második szerint meg kell találni azokat a szakértő munkatársakat, akik nem csak a jelen körülmények között teljesítenek kiválóan, de arra is képesek, hogy kövessék a változásokat: szívesen tanulnak, és nem idegenkednek attól, hogy feladatuk, vagy elvégzésének módja megváltozik. A harmadik szerint az együttműködést a vállalati élet alappilléréve kell tenni, mert a kihívások annyira összetettek, hogy azokra csak a különböző fejekben meglévő eltérő tudás és szemléletmód ötvözésével lehet válaszolni.

zöldhasú
Hirdetés