2007. október. 25. 11:40 MTI Utolsó frissítés: 2007. október. 25. 11:30 Gazdaság

ÁSZ: a büdzsé az egyensúlyteremtő folyamat része

A jövő évi költségvetés szerves része annak az egyensúlyteremtő folyamatnak, amelynek fő irányát, súlypontjait a konvergenciaprogram jelöli ki - mondta Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke csütörtökön a parlamentben, a 2008. évi költségvetéshez fűzött számvevőszéki vélemény ismertetésekor.

Az egyensúlyi helyzet javításához nem vezet más út, mint a költségvetési rendszer teljes körű korszerűsítése, megújítása - mondta Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke. Álláspontja szerint a jövő évi költségvetési törvényjavaslat makropálya mutatói megfelelnek a konvergergenciaprogramnak, céljai a becsült tendenciák teljesülése esetén végrehajthatóak lesznek. 

Az ÁSZ elnöke kitért arra, hogy az elmúlt évhez hasonlóan idén is a nettó exportbővülés jelenti a gazdasági növekedés fő húzóerejét, miközben  a GDP növekedésének mérséklődése a kormány keresletcsökkentő intézkedéseire vezethető vissza. Hozzátette: minél inkább megvalósulnak a konvergenciaprogram idei céljai, valamint a nagy ellátórendszerek megújítását szolgáló változások, annál biztatóbban alakulhatnak 2008-ban a makrogazdasági mutatók, különösen, ha a büdzsé kiadási szerkezete is korszerűbbé válik. 

A jövő évi államháztartás alakulása szempontjából Kovács Árpád a kockázatok között említette, hogy a társadalombiztosítás kiadási előirányzatainak vonatkozásában a nyugdíjkiadások, valamint az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásait alacsony kockázattal tervezték. Mint elhangzott, az ÁSZ a várható feladatokhoz viszonyítva a társadalombiztosítás mindkét ágazatában alacsonynak, sőt irreálisnak tartja a működési kiadások előirányzatait, ráadásul továbbra sem lehet számszerűsíteni, mekkora kockázatot jelent a biztosítási reform.
 
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.