2007. október. 05. 16:10 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. október. 05. 16:10 Gazdaság

Így reformálnak a csehek: most jön a feketeleves

Aláírta a "közkiadások stabilizációjára irányuló intézkedések" elnevezésű törvénycsomagot Václav Klaus cseh államfő, jelentették be pénteken Prágában.

Prága, a cseh főváros. Faragni fognak
© hvg.hu
A januárban életbe lépő reformok célja megállítani az államháztartási hiány növekedését és megteremteni a feltételeket az euró bevezetéséhez. A kormány szerint az intézkedések jövőre 32 milliárd koronát takarítanak meg a költségvetésnek.

Mirek Topolánek kormányfő az elmúlt hetekben több ízben is hangsúlyozta, hogy ezek az intézkedések csak a szükséges változások első szakaszát jelentik, és számos, komoly átalakítás, például az egészségügyben, még csak azután következik. Az egészségügy átfogó reformtervezetét a kormány augusztusban már jóváhagyta, de ez még nem képezi részét a most elfogadott intézkedéscsomagnak. Az adóreform második szakaszában – várhatóan jövőre – pedig azt tervezik, hogy jelentősen csökkentenék a különféle kivételek és kedvezmények számát. Ez jelenleg több mint háromszáz.

A szociáldemokrata-kommunista ellenzék azonban alkotmányellenesnek tartja törvénycsomag egyes részeit, például a vizitdíj bevezetését. A Cseh Szociáldemokrata Párt bejelentette, hogy az alkotmánybíróságon támadja meg a törvényt. Vojtech Filip, kommunista pártelnök levelet írt Klausnak, s kérte, hogy a hibák miatt ne írja alá a törvényt.

Václav Klaus nyilvános válaszában úgy véli, hogy a törvény nem alkotmányellenes, de azt elismeri, hogy számos vitás, sőt, hibás kitétel van benne. „Ilyen hibák azonban az általam korábban aláírt törvények tucatjaiban is voltak” – jegyezte meg Klaus, aki szerint nem az államfő dolga, hogy minden hibát kijavítson, vagy elutasítsa a törvény aláírását. A hibák helyrehozatalával a parlamentnek kell foglalkoznia. „Minden hiányossága ellenére ez a törvény jó irányba tett lépés” – indokolta az elnök a dokumentum aláírását.

A törvénycsomag elfogadására ösztönzi az Európai Unió is felhívta Csehországot, mondván, hogy Bohémiában is mielőbb rendbe kell tenni a közkiadásokat, és le kell faragni a hiányokat.

 ADÓRENDSZER

A személyi jövedelemadó a jövő évtől egykulcsos lesz, a jelenlegi négykulcsos progresszív rendszer helyett, amelyben az alsó kulcs 12 százalékos, a felső 32 százalékos. Az egységes kulcs jövőre 15 százalékos, 2009-ben pedig 12,5 százalékos lesz, az adó alapja azonban nem a bruttó, hanem az úgynevezett szuperbruttó bér lesz: ez a mai bruttó bér, plusz a munkaadó által fizetett, a bruttó bérhez képest összesen 35 százalékos egészségügyi és nyugdíjbiztosítás összege. A 15 százalék, illetve 12,5 százalék 23,1 százaléknak, illetve 2009-től 19,5 százaléknak felel meg a bruttó bérhez képest.

A jövedelemtől nem függő, automatikus munkavállalói kedvezmény jövőre 24840 koronára emelkedik a mostani 7200-ról, de 2009-ben 16560 koronára csökken.

A társasági adó 24 százalékról jövőre 21 százalékra, 2009-ben 20 százalékra, 2010-ben 19 százalékra csökken.

Az általános forgalmi adó (áfa) alsó kulcsa, amely az alapvető cikkeket – az élelmiszereket, gyógyszereket – terheli, a jelenlegi 5 százalékról január elsejétől 9 százalékra emelkedik. Az áfa felső kulcsa marad 19 százalékos.

Emelik a cigaretta jövedéki adóját, és új környezetvédelmi adót vetnek ki az üzemanyagokra.

Már most tervbe vették az osztalék-, a tőkenyereség-adó és az ingatlan adásvételi illeték megszüntetését, de ez csak 2009-ben vagy 2010-ben kerülhet sorra.

SZOCIÁLIS ELLÁTÁS

A gyermekgondozási szabadság alatt fizetett támogatásnak több fokozata, változata lesz. Ha az egyik szülő két évig marad otthon gyermekével, akkor havi 11400 korona állami támogatást fog kapni. Ha három évig marad, akkor havi 7600 korona lesz a támogatás. Ha pedig négy év mellett dönt, akkor ennek az időszaknak az első 21 hónapjában 7600, míg a továbbiakban 3800 koronára lesz jogosult.

A szülési támogatás első gyereknél 15 ezer korona lesz, minden további gyereknél 13 ezer korona.

Megszüntetik a szociális támogatások automatikus inflációs kiigazítását.

EGÉSZSÉGÜGY

Betegség esetén az első három napért nem fog járni semmiféle táppénz. A 4.-30. napért a táppénz a havi jövedelem 60 százaléka, a 31.-60. napokon 66 százaléka, azután pedig 72 százaléka.

Január elsejétől bevezetik az illetékek (vizitdíj) fizetését az orvosoknál, a kórházakban és a patikákban. Ezeket az illetékeket a krónikus betegeken kívül mindenkinek fizetnie kell majd, az időseknek is és a gyermekekért is. Az illetékek évi felső határa 5000 korona, ha valaki többet fizetne, akkor azt jogosult visszakérni egészségbiztosítójától.

Az orvosi vizitért 30, a receptért 30, egy kórházi napért 60, a mentőszolgálat igénybevételéért 90 koronát kell majd fizetni esetenként.

Ha az orvos elmulasztja a vizitdíj beszedését – az orvosok többsége ellenzi, mert a páciensével való kapcsolatok romlására számít –, akkor 50 ezer koronás bírságot kell fizetnie.

A reformtörvények legfontosabb pontjai (Oldaltörés)

zöldhasú
Hirdetés