A Mol elutasította a "barátságtalan" OMV-t
A Mol igazgatósága elutasította az OMV megkeresését, amelyben a magyar cég felvásárlását célozta meg - tette közzé a magyar olajipari vállalat hétfőn a BÉT hivatalos honlapján. A Mol megbízást adott az ING Banknak és az OTP-nek további Mol részvények vásárlására
A Mol pénteki igazgatósági ülésén áttekintette az OMV által tett előzetes és feltételekhez kötött megkeresést. Az igazgatóság egyhangúlag elutasította ezt a kéretlen és barátságtalan megkeresést. Az igazgatóság úgy gondolja, hogy "ez a megkeresés vagy egy társasági kombináció az OMV-vel nem jelentene vonzó üzletet vagy értéket a Mol, a részvényesek, valamint a többi érintett számára".
A közlemény szerint "a Mol-nak független társaságként kiváló jövője van és elkötelezett saját, sikeres stratégiájának végrehajtása mellett, amely magasabb, fenntartható növekedést és értéket teremt részvényeseinek, ügyfeleinek, dolgozóinak és a többi érintettnek".
További részvényvásárlás
A Mol megbízást adott az ING Banknak és az OTP-nek további Mol részvények vásárlására, és az igazgatóságnak szándékában áll felhatalmazást kérni a részvényesektől a következő közgyűlésen a saját részvények bevonására - jelentette be a Mol az igazgatóság döntését hétfőn a BÉT honlapján.
A Mol igazgatósága döntött abban is, hogy az osztalékhányadot növeli. A bejelentés szerint a befektetési lehetőségek függvényében az osztalékráta 2008-tól 40 százalékra növekedhet.
A Mol június 22-én bejelentett sajátrészvény-vásárlási program megkezdése óta eddig 1,6 milliárd dollárt fordított erre a célra. A magyar olajtársaság a programot azt követően kezdte meg, hogy az osztrák OMV megkezdte a Mol részvények felvásárlását és bejelentett tulajdoni hányadát 10 százalékról 18,6 százalékra növelte.
Tervek
A Mol hétfőn közölte azt is, hogy további organikus növekedést és jövedelemtermelő lehetőségeket céloz meg a jelenlegi eszközállományát és portfolióját figyelembe véve. A közlemény szerint mindezt a Mol a megvalósuló ötéves stratégiája közepén hirdeti meg, s az intézkedések a 2005 óta keletkezett vagy azonosított fejlesztési lehetőségek vizsgálatán alapulnak.
A közlemény szerint az európai finomítók között a Mol-csoport képes a legmagasabb nettó finomítói árrés elérésére a világszínvonalú finomítói eszközöknek, a kiváló piaci helyzetnek, a hatékony logisztikai rendszernek köszönhetően. A működési kiválóság a részvényár alakulásában is tükröződik: a részvényár növekedése az utóbbi öt évben folyamatosan felülmúlta az európai versenytársakét.
A Mol igazgatósága meg van győződve arról, hogy a társaság jelentős organikus növekedési lehetőséggel rendelkezik. A társaság tervei szerint a csoport kamat- és adófizetés, tőketörlesztés és amortizáció előtti eredménye (EBITDA) 2006 és 2011 között – az akvizíciós növekedést nem számítva – évente átlagosan 6,5 százalékkal növekszik. A 2006. évi üzleti környezetet feltételezve 2011-ben az EBITDA 2,9 milliárd dollárt érhet el.
A feldolgozás és kereskedelem szegmensben a Mol éves átlagos 5 százalékos EBITDA növekedéssel számol, így 2011-re 1,42 milliárd dollár EBITDA elérését célozza meg. A Dunai Finomítóban megvalósítandó hidrokrakk projekt évente körülbelül 150 millió dollárral javítja az EBITDA-t 2011-től. A projekt eredményeként a Mol-csoport dízelolajat állít elő, a feldolgozó-kapacitás 15 millió tonnára bővül, olyan piaci környezetben, amikor a következő négy évben várhatóan 7-8 százalékkal nő a gáz-olaj iránti kereslet.
A kutatás-termelés szegmensben a Mol éves átlagos szinten 6,6 százalékos EBITDA növekedést, valamint 2011-re 1,03 milliárd dollár EBITDA elérését tervezi, naponta 110 ezer hordó szintet meghaladó termelés alapul vételével. A Mol stabilizálni kívánja magyar termelését azáltal, hogy további technikákat alkalmaz, illetve fokozza kutatási, mezőfejlesztési és mezőrehabilitációs tevékenységét.
A közlemény szerint a nemzetközi kutatás-termelés területén a Mol folytatja a Baytugan-mező fejlesztését, valamintfokozza kutatási és mezőfejlesztési tevékenységét a 2006-ban és 2007-ben megszerzett nyugat-szibériai Matyusinskaya és Surgut-7 blokkokban.
A petrolkémia szegmensben a Mol 8 százalék feletti éves átlagos EBITDA növekedést céloz meg, 2011-re elérve a 300 millió dollárt. A közlemény szerint a TVK és a Slovnaft petrolkémiai tevékenységének egyesítése tovább javítja a költséghatékony működést.
A gázszegmensben a Mol legalább 10 százalékos éves átlagos EBITDA- növekedést céloz meg 2011-ig, így az eredmény 2011-ben meghaladja a 340 millió dollárt. A nemzetközi gáztranzit-üzlet várhatóan megkétszereződik 2011-ig a magyar-horvát és a magyar-román vezetékek összekötésének következtében.
A Mol jelentős eredménytöbbletet lát a stratégiai és kereskedelmi gáztárolásban: az első gáztároló 2010-től kezdi meg működését. A Mol előreláthatólag 5,3 milliárd dollárt ruház be 2007 és 2010 között.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.