Almunia: nehéz, de szükséges reformok útján jár Magyarország
Nehéz, de szükséges reformok útján jár Magyarország annak érdekében, hogy konszolidálja államháztartását, hangoztatta szerdai brüsszeli sajtótájékoztatóján Joaquín Almunia, az Európai Bizottság pénzügyi felelőse.
Joaquim Almunia az EU pénzügyi biztosa. Árgus szemmel © AP |
Almunia szóban is megerősítette, hogy jelenleg a testület pozitívan értékeli a magyar kiigazítási pályán tett lépéseket, és erről fog beszámolni az európai uniós tagországok pénzügyminiszteri tanácsának. „Magyarország úton van afelé, hogy végrehajtsa a tanács tavaly elfogadott ajánlásait” – hangoztatta. „Úgy ítéljük meg, hogy a deficit korrekciójával kapcsolatban 2008-ra, 2009-re kitűzött magyar célok is teljesíthetők, és abba az irányba mennek, amelyet Magyarország tavaly megkezdett” – tette hozzá.
A pénzügyi biztos leszögezte ugyanakkor azt is, hogy a bizottság még lát kockázatokat a magyar program végrehajtását illetően. „Még vannak jelentős kockázatok. Fontos szerkezeti reformlépéseket még el kell fogadni, folytatni kell jelentős erőfeszítéseket” – hangoztatta. Magyarország az előrejelzések szerint még idén is az EU legnagyobb arányú államháztartási hiányával fog rendelkezni, figyelmeztetett. Reményét fejezte ki, hogy a hat hónap múlva érkező újabb magyar beszámoló nyomán Brüsszel "folytatni tudja a pozitív értékelést". Almunia leszögezte, hogy megvárja az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) deficitelemzését, és el is fogadja azt.
Magyarország úton van afelé, hogy legkésőbb 2009-re az uniós kívánalmaknak megfelelően a hazai össztermék 3 százalékának megfelelő szintre szorítsa államháztartási hiányát, áll abban a hivatalos értékelésben, amelyet az Európai Bizottság adott ki szerdán a konvergencia-program teljesítésének helyzetéről áprilisban benyújtott magyar beszámolóról, az ország ellen a túlzott deficit miatt uniós szinten folyó eljárás keretében.
Az Európai Unió végrehajtó testülete ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a cél eléréséhez teljes egészében végre kell hajtani a szerkezeti reformok programját, és továbbra is szigorú költségvetési konszolidációs stratégiát kell követni.
A bizottság szerint nincs oka annak, hogy az Európai Unió újabb ajánlásokat adjon Magyarországnak a magas deficit miatt. „A túlzott hiány 2009-es határidőig történő kiigazítása továbbra is veszélyben van; a cél elérése a strukturális reformtervek további részletezésétől és végrehajtásától, valamint a költségvetési keretek megerősítésétől függ”, áll az értékelésben. De hozzátették: „A Magyarország által hozott intézkedések megfelelő előrelépést jelentenek a túlzott hiány 2009-ig történő kiigazítása irányában”.
A testület leszögezte, hogy továbbra is élénk figyelemmel kíséri a helyzet alakulását. „Magyarország 2006 közepe óta jelentős lépéseket tett a költségvetési konszolidáció felé, miután 2006-ban mérsékelte az államháztartás helyzetének romlását, 2007-re pedig jelentős hiánycsökkentést tett lehetővé. Ugyanakkor továbbra is fennáll a veszélye annak, hogy a túlzott hiány nem szűnik meg 2009-ig. A tervezettnél jobb 2006-os költségvetési eredményekre alapozva ezért fenn kell tartani a konszolidációs erőfeszítéseket, különösen a kiadási oldalon, a strukturális reformokat pedig részletesebben ki kell dolgozni és végre kell hajtani”, idézte a témáról kiadott sajtóközlemény Joaquín Almunia gazdasági és pénzügyi biztost.
A testület emlékeztetett arra, hogy „Magyarország 2004 óta túlzott hiány esetén követendő eljárás alatt áll. A Tanács 2006. október 10-én a Szerződés 104. cikke (7) bekezdésének alapján egy harmadik ajánlást fogadott el, melyben a túlzott hiány azonnali kiigazítására szólította fel Magyarországot, miután az elmulasztotta végrehajtani az első két ajánlás rendelkezéseit. A Tanács a határidőt – egy évvel meghosszabbítva – 2009-re módosította. Emellett kiemelten sürgette Magyarországot, hogy hiteles és fenntartható módon csökkentse a hiányt, és ehhez 2006-ban állítsa meg az államháztartás helyzetének romlását, majd 2007-ben csökkentse jelentős mértékben a strukturális hiányt, és állítsa határozottan csökkenő pályára a bruttó államadóssági rátát. A Tanács emellett felkérte Magyarországot a tervezett strukturális reformok sürgős végrehajtására és a költségvetési ellenőrzés javítására.”
A tavaly júniusban elfogadott, a költségvetés kiigazítására irányuló intézkedések révén „a hiány mértéke a 2006-ra tervezettet felülmúlva a GDP majdnem 1 százalékával csökkent, bár továbbra is igen magas, a GDP 9,2 százalékát éri el”, írta a bizottság. Az ország emellett „jelenleg úton van a 2007-re kitűzött, a GDP 6,8 százalékát kitevő államháztartási hiánycél elérése felé, számos strukturális reform végrehajtását kezdte meg a közigazgatás, az egészségügy, a közoktatás és a nyugdíjrendszer terén, és megtette az első lépéseket a költségvetési keretek erősítése felé”.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.