Az EU elfogadta a fejlesztési terv végleges változatát
Jóváhagyta az Európai Unió az új magyar nemzeti fejlesztési terv végleges változatát. Az erről szóló megállapodást szerdán írta alá Bajnai Gordon fejlesztéspolitikai kormánybiztos és Danuta Hübner, az Európai Bizottság regionális fejlesztési kérdésekért felelős biztosa a németországi Hof városában.
Az Új Magyarország Fejlesztési Tervvel (ÚMFT) kapcsolatos, a bizottsággal folytatott tárgyalások az elmúlt két hétben zárultak le, s ezt követően kerülhetett sor kora délután az ünnepélyes aláírásra a tagállamok regionális fejlesztésért felelős vezetőinek a német uniós elnökség által rendezett tanácskozásán. Ennek megfelelően a 2007 és 2013 közötti időszakban Magyarország 25,3 milliárd euró - mintegy 7000 milliárd forint - uniós támogatáshoz juthat mindenekelőtt a növekedés és a foglalkoztatás biztosítására. A megállapodás értelmében a bizottság támogatásáról biztosította a magyar tervet, illetve az abban foglalt prioritásokat és felhasználási elképzeléseket.
Az Európai Bizottsággal folytatott tárgyalások során a magyar kormány által javasolt pénzügyi támogatási keretek összesen mintegy 2 százalékkal változtak az egyes programok között. Ugyanakkor a következő hét évben lehívható teljes keret változatlan, azaz körülbelül 7000 milliárd forint. Ezen túlmenően további, mintegy 1300 milliárd forintos uniós támogatási keret áll majd rendelkezésre a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium által kezelt Új Magyarország Vidékfejlesztési Terv keretében.
Az ÚMFT-ben végrehajtott változtatásoknak megfelelően több pénz jut elsősorban gazdaságfejlesztésre (+16 milliárd forint), humánerőforrás-fejlesztésre (+32 milliárd forint) és a környezetvédelemre (+86 milliárd forint), míg valamivel kevesebb közlekedésfejlesztésre (-18 milliárd forint), továbbá a Közép-Magyarországi Régió programjára (-11,3 milliárd forint).
A tárgyalások során Magyarország pótlólagos kötelezettséget vállalt arra, hogy a közlekedésfejlesztési pénzek több mint 50 százaléka környezetbarát közlekedési módok fejlesztését szolgálja majd. Szintén kötelezettségvállalás történt arra vonatkozóan, hogy a kohéziós alap forrásainak legfeljebb 25 százaléka kerül felhasználásra a gyorsforgalmi utak fejlesztésére.
A terv végleges változatának jóváhagyása után ugyanakkor az Európai Bizottság és Magyarország folytatja a tárgyalásokat az operatív - ágazati és regionális - programokról. Azok lezárása az MTI értesülése szerint a bizottság belső eljárásrendjétől függően várhatóan idén nyár közepéig megtörténik. Ezt követően indulhat a pályázatok tömeges kiírása.
Az Európai Bizottság hivatalos közleménye szerint Danuta Hübner regionális kérdésekért felelős biztos, valamint Vladimir Spidla, a foglalkoztatási és szociális ügyek biztosa külön is gratulált Magyarországnak a 2007-2013-as időszakra vonatkozó új nemzeti fejlesztési tervvel, illetve a kohéziós politika prioritásaival kapcsolatos megállapodáshoz. Danuta Hübner megelégedéssel nyugtázta, hogy Magyarország a tervben foglaltaknak megfelelően kötelezettséget vállalt a foglalkoztatás, illetve a növekedés előmozdítására. Véleménye szerint a magyar kormány ezzel bizonyította elkötelezettségét a lisszaboni stratégia iránt. A biztos meggyőződését fejezte ki, hogy az Európai Unió az általa nyújtott támogatással, illetve kohéziós programokkal hozzájárulhat a magyarországi régiók versenyképességének javításához.
Vladimir Spidla mindehhez hozzátette: a bizottság értékelése szerint a nemzeti fejlesztési terv megfelelő hangsúlyt helyez a humánerőforrás-fejlesztésre, illetve az ezt célzó beruházásokra. Meggyőződésének adott hangot, hogy a tervben foglaltak elősegítik a foglalkoztatás javítását.
Az MTI értesülése szerint az Európai Bizottság szerdán hasonló megállapodást írt alá Németországgal, Spanyolországgal, Ciprussal és Lengyelországgal is. A bizottság a huszonhét tagállam közül eddig tíz tagország nemzeti fejlesztési tervét hagyta jóvá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.