Javuló uniós és magyar gazdasági előrelejzések
Magyarország esetében Brüsszel az őszi 7,4 százalékos jóslat után 6,8 százalékra javította az államháztartási deficitre vonatkozó idei várakozást, a jövő évit pedig 5,6-ról 4,9-re.
Hazai kilátások |
A Magyarországról szóló részjelentésben a bizottság emlékeztetett arra, hogy tavaly valamelyest csökkent a gazdasági növekedés a magánbefektetések, az állami fogyasztás és a háztartási fogyasztás bizonyos visszaesése mellett, ellensúlyozva ugyanakkor a 18 százalékos látványos exportnövekedéssel. A foglalkoztatás az elkövetkező két évben várhatóan stagnál, a munkanélküliség pedig növekszik: idén és jövőre is 7,8 százalék körül alakul az Eurostat definíciója szerint. Az infláció ez év első felében 8 százalékkal várhatóan tetőzik, éves szinten 7,5 százalék körül alakul (legmagasabban az EU-ban), jövőre viszont 3,9 százalékra eshet vissza. |
Magyarország esetében Brüsszel az őszi 7,4 százalékos jóslat után 6,8 százalékra javította az államháztartási deficitre vonatkozó idei várakozást, a jövő évit pedig 5,6-ról 4,9-re - ezzel együtt a magyar deficit marad messze a legmagasabb az EU-ban, ahol az átlag idén 1,2, jövőre kerek egy százalék lehet. A magyar gazdasági növekedés szintjét ugyanakkor a bizottság az őszihez hasonlóan továbbra is 2,4 százalékra teszi, ám ez jövőre 2,6 százalékra növekedhet. Tavaly viszonylag jelentősen, a GDP 66 százalékára nőtt a belső államadósság is, idén és jövőre jóval mérsékeltebb emelkedés várható Magyarországon (67,1, illetve 68,1 százalékra) - jegyezte meg az elemzés.
Sajtótájékoztatóján Joaquín Almunia gazdasági és pénzügyi biztos kitért arra, hogy Magyarország eddig teljesíteni látszik azokat az ajánlásokat, amelyeket az EU-tagországok pénzügyminisztereit magában foglaló tanács jelölt ki számára. Halad az ország az ambiciózus és nehéz konszolidációs program útján is - szögezte le.
Az unió egésze esetében a javulást a bizottság tavaszi gazdasági előrejelzése az erős beruházási kedvvel és a magánfogyasztás növekedésével magyarázza. Az EU egészében 2006–2008 között várhatóan 9 millió új munkahely jön létre, ebből 6 millió az euróövezetben, aminek segítségével az uniós munkanélküliség a 2005-ös 8,75 százalékról jövőre 7 százalékra csökkenhet.
A gazdaság élénkülése tovább javítja az államháztartási helyzetet, az előrejelzés szerint az átlagos hiány egy százalék körüli, sok éve nem tapasztalt szintre esik vissza. Az infláció várhatóan visszafogott marad.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.