2007. május. 03. 13:30 MTI Utolsó frissítés: 2007. május. 03. 13:18 Gazdaság

Gál J.: olcsón épül meg a kormányzati negyed

A magyar adófizetőknek 140 milliárd forintos megtakarítást jelent huszonötév alatt a kormányzati negyed kialakításának az a konstrukciója, amelyről a kabinet döntött - közölte Gál J. Zoltán, Miniszterelnöki Hivatal államtitkára.

A kormány a legolcsóbb, az állam és a magánszféra együttműködésén alapuló PPP-konstrukcióban megvalósuló megoldást választotta a többségében független szakértőkből álló előkészítő bizottság által javasolt négy elképzelés közül - mondta Gál J. Zoltán, Miniszterelnöki Hivatal államtitkára.
 
Ismertetése szerint a megoldás lényege, hogy a beruházást a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) által kiírt közbeszerzési pályázat keretében kiválasztott magánbefektető valósítja meg, aki az ingatlanok felépítése mellett az üzemeltetéshez kapcsolódó szolgáltatások egy részének biztosítására is lehetőséget kap.
 
Gál J. Zoltán hozzátette: biztonsági szempontokból az infokommunikációs, az adatnyilvántartási és a biztonsági feladatokat továbbra is az állam fogja ellátni. A szerződéskötést követően a negyed megvalósításáért viselt kockázatot elsősorban a pályázaton nyertes magánbefektetőt fogja viselni.
 
A magánbefektető huszonöt évre a kormány rendelkezésére bocsátja az ingatlanegyüttest, amely a futamidő végén kerülhet állami tulajdonba; a megvásárlásról 2034-ben kell dönteni. A jelenlegi minisztériumi épületek értékesítéséből várható több mint 100 milliárd forintot az államadóság csökkentésére lehet majd fordítani, miközben a becslések alapján az épületegyüttes kivitelezése mintegy 32,3 milliárd forintba fog kerülni.
 
Beszámoltak arról is, hogy a kormány a költségvetés általános tartalékának terhére 2,756 milliárd forintot csoportosít át a kormányzati negyed projektszervezet részére; ez az összeg fedezi a tervezés finanszírozását és a beruházással kapcsolatos kiadásokat.
 
Gál J. Zoltán kérdésre válaszolva elmondta, hogy a kormányzati ingatlanok üzemeltetési költségei jelenleg mintegy 13 milliárd forintba kerülnek, ez várhatóan 8,5 milliárd forinttal csökkenne a kormányzati negyedben. A kancellária államtitkára újságírói érdeklődésre közölte: az Alkotmánybíróság kezdeményezte, hogy elhelyezésük legyen része a kormányzati negyednek.
 
Mint elhangzott, a kormányzati negyed megvalósításáról elfogadott kormányhatározat hamarosan megjelenik a Magyar Közlönyben, a közbeszerzési eljárás megindításához szükséges országgyűlési határozati javaslatot sürgős tárgyalást kérve a héten nyújtják be a parlamentnek, és ezt június 15-ig elfogadhatja a Ház.
 
zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.