2007. március. 08. 12:44 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. március. 08. 12:47 Gazdaság

Kínában egységesítik a társasági nyereségadót

Kínában egységesítik a társasági nyereségadót a hazai és a külföldi tulajdonú vállalatok számára, és adókedvezményekben részesítik a fejlett technológiai beruházásokat, a környezetvédelmet és az energiatakarékosságot.

Sanghaj belvárosa. Dől a pénz
© hvg.hu
A kormány szeretné csökkenteni a gazdaság egyoldalú export-irányultságát, az olcsó, csekély hozzáadott értéket tartalmazó feldolgozóipari termékek túlsúlyát, és visszafogni az 1978 óta évente átlagosan 9,6 százalékos gazdasági növekedés okozta környezetkárosítást. Az egységes, 25 százalékos társasági nyereségadó jövőre váltja fel a mostani rendszert, amelyben a hazai cégek 33 százalékos, a külföldi tulajdonú vállalatok 15-24 százalék közötti adót fizetnek.

Elemzők szerint a módosítás nem fogja elriasztani az utóbbi öt évben már hetente több mint egymilliárd dolláros ütemben érkező külföldi működőtőkét, mert a 25 százalék is alacsonyabb a világátlagnál és főleg a környező tizennyolc ország 26,7 százalékos átlagánál.

A kínai pénzügyminisztérium becslése szerint a módosítás az első évben 134 milliárd jüanos (17,3 milliárd dollár) versenyhátrány megtakarításával segíti a hazai cégeket, miközben a külföldi vállalatoktól 41 milliárd jüannal több adó várható jövőre. A külföldi tulajdonú cégeknek öt év alatt fokozatosan kell átállniuk az új adókulcsra.

Egységesítik az adókedvezményeket is: a fejlett technológiai cégek például 15 százalékos nyereségadót fizetnek a jövő évtől, akár hazaiak, akár külföldiek.

Megszüntetik egyszersmind a külföldi tulajdonú, de exportra termelő vállalatok 50 százalékos adókedvezményét. Ezt a kedvezményt az amerikai kormány februárban följelentette a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO).

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.