Belarusz állította le a Barátság vezetéket
Az Európa egyik legnagyobb vezetékének számító barátság-csővezeték működését az egyik tranzitország, Belarusz állította le, miután Moszkva nem hajlandó kifizetni a Minszk által január elsejei hatállyal bevezetett 45 dolláros exportilletéket.
Mennyiben érint ez minket? |
A Mol hétfőn elismerte, hogy vasárnap este volt egy kis fennakadás az orosz szállításokban, de jelezte: az olaj most az ütemezésnek megfelelően érkezik a Druzsbán. Magyarország 90 napos készlettel rendelkezik kőolajból és olajtermékekből - mutattak rá megfigyelők, hozzátéve: a Mol importjából hatmillió tonnát végső soron átterelhetne a készenlétben lévő Adria-vezetékre. A Mol hangsúlyozta, hogy az orosz szállításokat hosszú távú szerződések garantálják, és a vasárnapi apró kiesést az orosz partnercégek még ezen a héten pótolhatják. A Mol 2005 elején ötéves szerződést kötött az orosz piacvezető LUKoillal évi ötmillió tonna olaj szállítására. Ez a szerződés tehát a Mol vásárlásainak nem egészen 40 százalékát fedezi és három év múlva lejár. A Mol szóvivője azt mondta, hogy más orosz cégekkel is vannak hosszú távú szerződéseik, s ezek együttesen lefedik a vásárlásaik zömét. |
Moszkvában egyébként törvénytelennek nevezik az illeték bevezetését, hiszen vámot csak olyan termékekre lehet kivetni, amelyet az illetéket kivető országban használnak fel.
Közben Azerbajdzsán egy másik, Oroszországba vezető olajvezetéket zárt el. A Baku és az orosz Novorosszijszk kikötője közötti vezetéket azért állították le, mert a volt szovjet tagköztársaság nem hajlandó ezer köbméterenként 230 dollárt fizetni a Gazprom orosz gázipari holdingtól vásárolt földgázért. Bakui magyarázatok szerint az eddig Novorosszijszkba szállított olajat az azerbajdzsáni – korábban orosz gázt használó - hőerőművekben égetik majd el.
Németh András, Moszkva
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.