Vagyonosodási vizsgálatok: jó "találati arányban" bíznak
Az adóhatóságnak az idén a központi költségvetés és a társadalombiztosítási alapok bevételeit különösen veszélyeztető jogsértések felderítése érdekében a korábbinál lényegesen nagyobb számban kell ellenőriznie a magánszemélyek jövedelmeinek és vagyongyarapodásának összhangját.
Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) készen áll a tízezer vagyongyarapodási vizsgálat elvégzésére - jelentette ki Varga Lászlóné, az adóhatóság elnökhelyettese a szervezet csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Jelenleg ezer vizsgálat van folyamatban, s az elnökhelyettes bízik abban, hogy a "találati arány" az idén a korábbinál jóval nagyobb számú ellenőrzés ellenére eléri majd a tavalyit.
Az APEH 2006-ban 866 vagyonosodási vizsgálatot végzett, 42 százalékkal többet, mint az előző évben. A vagyonosodási vizsgálatok közül 618 - a vizsgálatok 71,4 százaléka - zárult megállapítással, míg egy évvel korábban a találati arány még csak 62 százalék volt. Ez az elnökhelyettes szerint a kiválasztás eredményességének javulását igazolja.
A vizsgálatok nyomán megállapított nettó adókülönbözet összege lényegesen emelkedett, az előző évi 3,2 milliárdról 5,9 milliárd forintra, míg az átlagos megállapítás összege 8,31 millióról 9,62 millió forintra nőtt. Mindazonáltal az elsődleges cél nem a bevételek növelése, hanem hogy a megállapításoknak visszatartó ereje legyen - hangsúlyozta az elnökhelyettes.
A vagyonosodási vizsgálaton már átesetteket utóbb szúrópróbaszerűen ellenőrzi az APEH, s az a tapasztalat, hogy az ellenőrzést követő évben általában jelentősen megnő a bevallott jövedelmük.
Az ellenőrzések számának növeléséhez az adóhatóság 500 fővel növelheti létszámát. A nagy tapasztalatot igénylő vagyonosodási vizsgálatokat azonban nem az új munkatársak végzik, más területekről csoportosítanak át alkalmazottakat erre a feladatra.
A vizsgálatra elsősorban a jelentős ingó- és ingatlanvagyonnal rendelkezők, a nagy összegű tagi kölcsönt nyújtó cégtulajdonosok, a tartósan veszteséges vállalkozások tagjai, továbbá azok az egyéni és társas vállalkozások tulajdonosai számíthatnak, akik személyes közreműködésükre tekintettel több bevallási időszakban csak a minimálbérnek megfelelő jövedelem kivételét igazolták.
Az átlagos vagyonnal rendelkező polgároknak nem kell félniük, a vizsgálatokat a legnagyobb vagyont felhalmozóknál kezdi az APEH - hangsúlyozta Szikora János, az adóhatóság elnöke. Akiknek a vagyongyarapodása nincs összhangban a bevallott jövedelemmel, bizton számíthatnak a vizsgálatra. Az információkat ehhez elsősorban saját adatbázisából meríti az adóhatóság. Varga Lászlóné szerint nagy előny, hogy most már az illetékhivatalok is az APEH keretén belül működnek, mert így még célirányosabb a kiválasztás.
A tb alapok védelme érdekében kiemelten foglalkoznak az "életszerűtlenül" minimálbéren foglalkoztatottakkal, ilyennek tekinthető például egy minimálbéres ügyvéd vagy mesterfodrász.
Minden vagyonosodási vizsgálatnál ellenőrzik azt is, hogy az illető jogszerűen vette-e igénybe a gázártámogatást. Ha az áfa-ellenőrzés során fiktív számlát találnak, ugyancsak be lehet kerülni a vagyonosodási vizsgálatok alanyai közé.
Bár származott már komoly megállapítás bejelentés alapján is, az adóhatóság elsősorban a bevallásokból származó információkra alapoz. Gyanút kelt például, ha valaki 500 milliós ingatlant vásárol, s még adóbevallást sem adott be.
Az adóhatósághoz szép számú bejelentés érkezik, köztük olyanok is, amelyekről utóbb kiderül, hogy az elhagyott feleség (férj) bosszúja motiválta, vagy azonnal látszik, hogy komolytalan, mert arra hívja fel a figyelmet, hogy a szomszéd hetente kétszer jár fodrászhoz vagy új joggingot vásárolt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.