2006. április. 27. 13:05 Utolsó frissítés: 2006. április. 27. 13:06 Gazdaság

Harcok a devizahitelek körül

A bankok elutasítják a devizahitelezés bürokratikus fékezését, amit viszont a jegybank már elképzelhetőnek tart az árfolyamkockázat növekedése esetén. Nehéz lesz azonban megnyernie partnernak a devizahitelekre egyre több garanciát vállaló kormányt.

"Nincs jogi alapja annak, hogy bármely hatóság korlátozza a magyar bankok devizahitelezését, de kellemetlenkedni lehet" - kommentálták a Bankszövetségnél, a téma kényes voltára tekintettel név nélkül, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb, áprilisban kiadott stabilitási jelentésének azt a részét, amely az adósok számára árfolyamkockázatot hordozó devizahitelezés adminisztratív fékezésével foglalkozott. A bankok lobbiszervezeténél az Európai Unióban érvényes egységes pénzügyi piac szabályaira hivatkozva utasítják el a tiltás gondolatát. Értelmetlennek tartják ugyanis azt a korlátozást, amely amúgy is csak a hazai bankokat érintheti, a piacon fiókkal megjelenő külföldi pénzintézetet nem.

A pénzintézetek felszisszenését az is magyarázza, hogy a devizahitelek szépen jövedelmeznek (HVG, 2006. március 11.), miközben jól eladhatók a megejtően alacsony kamat miatt. Ráadásul néhány hónappal korábban még elképzelhetetlennek látszott, hogy az euró árfolyama megközelítse a 270-275 forintot, és tartósan ott maradjon, márpedig a Bankszövetség szerint csak ekkor kerülnének veszélybe a hitelek és emiatt az adósok, velük együtt pedig a hitelintézetek.

Nemrég azonban hajszálon múlt a bűvös árfolyamküszöb átlépése, s ha az utóbbi napokban erősödött is a forint, az MNB továbbra is aggódik, attól tartva, hogy ha elmarad a költségvetési kiigazítás, és tovább nő az államadósság, olyan árfolyammozgás indulhat be, amely az ügyfeleknek és a bankrendszernek is számottevő veszteséget okoz. Ebből a nézőpontból a jegybank szerint már elérte a "kritikus tömeget" a lakosságnak nyújtott fedezetlen - ezért árfolyamkockázatot hordozó - devizahitel-állomány, miután ez tavaly év végén a háztartások teljes adósságának 40 százalékára rúgott. Az MNB legutóbbi jelentésében már nemcsak a lehetséges veszélyeket ismétli meg, hanem - szavainak nagyobb nyomatékot adva - célzást tesz arra is, miképpen lehetne kordában tartani a devizahitelezést. Az intézkedések között a legenyhébb a hitelintézetek erkölcsi meggyőzése, a legszigorúbb pedig a fedezetlen devizahitelezés betiltása, illetve a pénzintézetek számára drákói tartalékolási előírások bevezetése.

A szabályozók bemutatása egyelőre csak a korábbinál erőteljesebb figyelmeztetés, s nem valamiféle akció előkészítését leplezi - állítják a jegybankban. "Nem folynak konkrét szabályozási előkészületek, egyebek között azért sem, mert bármilyen lépést csak az érintett szervek, tehát a Pénzügyminisztérium és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének egyetértésével és szoros együttműködésben lehetne megtenni" - hangsúlyozta a HVG-nek Kálmán Tamás, az MNB igazgatója.

A hitelért folyamodók tömege viszont meg van győződve arról, hogy jól jár, ha a devizás termékre szavaz. Az MNB statisztikája szerint például az öt évnél hosszabb futamidejű fogyasztási hiteleken belül 2006 eleje óta fogyásnak indult a forintos hitelek összege, miközben a devizaalapú állomány havonta mintegy 20 milliárd forintnyival nő. Ekkora iramú bővülés mellett nyárra a háztartások összes fogyasztási hitelének már a fele devizás kölcsön lehet. A lakáshiteleknél ilyen veszély nem fenyeget, hiszen a devizaalapú hitelek még a negyedét sem érik el a teljes állománynak, de a hosszú lejáratú hiteleken belül ugyancsak ellenkező előjellel mozdult el a forint- és a devizahitelek állománya. A tavaszi akciók is kizárólag a devizában való eladósodást ösztönzik, a Magyar Külkereskedelmi Bank napokban indított kampányában például svájci frank alapon garantál egy évig - szembetűnően alacsony - 0,77 százalékos kamatlábat.

Nemcsak a banki hitelek között hengerelnek a devizás termékek, az állam is felsorakozott az euróalapú hitelek apostolai közé. A Sikeres Magyarországért hitelprogramon belül a Magyar Fejlesztési Bank refinanszírozásával április közepéig nyújtott 206 milliárd forint összegű kedvezményes vállalkozói, önkormányzati és egyéb hitel lényegében olyan eurókölcsön, amelynek árfolyamkockázatát a költségvetés állja. A büdzsé garanciavállalásának könyvelési előnye a forintkamat-támogatással szemben az, hogy nem jelent azonnali kiadást, hanem függő kötelezettségként tartják nyilván. Az állam átvállalja az árfolyamkockázatot - igaz, csak a bankok felé - a devizában felvett Fészekrakó-hitelek után is, további tízmilliárdokkal megpúpozva a költségvetés árfolyamkockázatát. Bankok becslése szerint ugyanis az állami kezesség mellett március végéig folyósított 58 milliárd forint nagyobb része devizaalapú hitel.

PAPP EMÍLIA

zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.