Feldarabolják az agrártárca intézményeit
Az agrártárcánál zajló jelentős szervezeti átalakítások és létszámleépítések része a földművelésügyi miniszter tegnapelőtti bejelentése a megyei mezőgazdasági szakigazgatási hivatalok új évi felállításáról. A folyamat vége nyolcezer fő elbocsátása - írja a Magyar Nemzet.
A gazdakörök szerint az átszervezések azokhoz a törekvésekhez sorolhatók, amelyekkel a kormány a vidék meggyengítésére törekszik. Gráf József agrárminiszter az Info Rádióban még október közepén elismerte, hogy a létszámleépítések az FVM-nél – legkésőbb 2009-ig – mintegy 8 ezer főt érintenek, vagyis a jelenlegi 14,5 ezres összlétszám több mint felét bocsátják el. Ezen belül jövőre az összevonásra kerülő háttérintézmények létszámát 1315 fővel fogják csökkenteni.
Egy kormányrendelet az FVM alá tartozó hat szakképző intézmény, iskola megszüntetéséről rendelkezett. De nem járnának jobban az elismert kutatóintézetek sem. A tárca előbb gazdasági társasággá alakítaná, majd privatizálná az Állami Ménesgazdaságot, illetve a badacsonytomaji, kecskeméti, egri és pécsi szőlészeti és borászati kutatóintézeteket. Azt követően, hogy idén az összevonás már érintette a tápiószelei Agrobotanikai Intézetet, valamint a gödöllői Kisállat-tenyésztési és Takarmányozási Kutatóintézetet, bezárják a Konzervipari Kutatóintézetet. Értesüléseink szerint eladják a már korábban gazdasági társasággá alakított kutatóintézeteket, így értékesítik az Országos Húsipari Kutatóintézetet, valamint Érd, Cegléd, Fertőd és Újfehértó gyümölcstermesztési kutatóintézeteit és törzsültetvényeit.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.